Berlusconi'nin başı dertte

İtalya'da Anayasa Mahkemesi, dokunulmazlık yasasını iptal ederek, Silvio Berlusconi'nin yargılanmasının önünü açtı

07 Ekim 2009, Çarşamba 19:56
A A

Anayasa Mahkemesi oy çokluğuyla, Alfano Yasası olarak bilinen bu kanunun anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Yasanın iptaliyle Berlusconi’nin yargılanması mümkün olacak.

Anayasa Mahkemesi, İtalya’da Cumhurbaşkanı, Başbakan, Senato ve Meclis Başkanlarına görev sürelerince dokunulmazlık hakkı tanıyan yasanın iptali yönünde karar verdi.

Mahkeme, konuya ilişkin yasal düzenlemenin mevcut anayasayla bağdaşmadığına; dokunulmazlık konusunda normal bir yasal düzenlemenin yeterli olmayacağına; bunun için anayasa değişikliğine gereksinim bulunduğuna hükmetti.

Böylece, Berlusconi Hükümetinin dokunulmazlık konusunda çıkardığı ikinci yasa da Anayasa Mahkemesi engeline takılmış oldu. Berlusconi liderliğindeki merkez sağın daha önce çıkardığı ilk yasa, 2004 yılı başında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

'MAHKEME SOLCULARIN ELİNDE'
Başbakan Berlusconi Roma’da Grazioli Sarayı’ndaki ikametgahından çıkışı sırasında gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, 15 üyeli Anayasa Mahkemesi’nde solcuların çoğunlukta olduğunu savunarak, "Hiç bir şey umurumda değil. Dokunulmazlık olsa da olmasa da yola devam.

Beş yıl boyunca iktidarda olacağız. Anayasa Mahkemesi solcuların elinde. 11 üyenin solcu olduğu bir mahkemenin dokunulmazlık yasasına onay vereceğine zaten inanmıyordum" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;