Beşiktaş ne kadar kazanacak?

Beşiktaş ne kadar kazanacak?

27 Kasım 2009, Cuma 11:32
A A

Şampiyonlar Ligi'ne katılım payı ve maç primi olarak 7 milyon 100 bin Euro alan Beşiktaş, devler liginde şu ana kadar dev bir gelir sağladı. Sezon başında Sivasspor'un da kupaya veda etmesiyle bu yıl Şampiyonlar Ligi gelirini artıran Siyah-Beyazlılar, Türkiye'nin payına düşen 10 milyon Euro'luk yayın havuzu gelirinin de tamamına sahip oldu. Kasasına 17 milyon 100 bin Euro koyan Beşiktaş, Manchester'a atılan tek golden 800 bin euro ve topladığı 4 puanla da toplam 1 milyon 200 bin Euro kazandı. Şampiyonlar Ligi'ndeki temsilcimiz kasasına şimdiye kadar 18.3 milyon Euro koyarken, bu yıl Şampiyonlar Ligi'ndeki son maçını İnönü'de CSKA Moskova'yla oynayacak olan Beşiktaş bu maçtan da 3 puanla ayrılırsa toplam geliri 19.1 milyon Euro olacak.

Şampiyonlar Ligi'ndeki ödüllere bu yıl zam yapan UEFA'nın kulüplere yıl sonuna kadar 750 milyon Euro dağıtması bekleniyor. Zamlanan rakamlarla beraber kulüplere bu yılki galibiyetlere 800, beraberliklere ise 400 bin euro ödeniyor.

Beşiktaş'ın yoluna Fenerbahçe ve Galatasaray ile birlikte Avrupa Ligi'nde devam etmesi durumunda 2 milyon Euro daha alacağını da hesaplarsak ve de Beşiktaş'ın Avrupa Ligi maçlarında toplayacağı puanlar ve beraberinde getireceği paralar yaklaşık 23 milyon euro olacak.

Bu rakam da 50 milyon TL'nin üzerinde bir para anlamına geliyor ki, Başkan Yıldırım Demirören'e borcu bulunan Siyah-Beyazlı kulübün kasasını rahatlatacak. Mali genel kurulların açıklamasına göre Demirören'in cepten harcadığı paranın 60 milyon TL olduğu belirtiliyor. Eğer Beşiktaş şampiyonlar liginden elenip yoluna Avrupa Ligi'nde devam edip başarısını artırırsa Demirören'e olan borcun tamamını tek sezonda kazanmış olacak.

Uğur DEMİRKIRDI, İstanbul DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;