Beşiktaş'a 96.3 milyon TL'lik vergi şoku

Halka açık şirket olduğunu unuttu vergi cezasını zamanında açıklamadı

Cuma, 31 Aralık 2010 - 08:13

Beşiktaş'a 96.3 milyon TL'lik vergi şoku

Portekizli yıldız futbolcu Almedia’nın transferini fon aracılığı ile yaptığı ortaya çıkan Beşiktaş yeni bir skandala daha imza attı.

Beşiktaş’tan önceki gün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) “ertelenmiş açıklamalarımız” başlıklı yaptığı bildirimde Beşiktaş’a toplam 96 milyon 250 bin lira vergi cezası kesildiği ortaya çıktı.

Açıklamada, Maliye Bakanlığı’ndan Beşiktaş Futbol Yatırımları A.Ş.’ye 2005-2009 hesap dönemlerine ilişkin vergi aslı, ceza ve faizine yönelik raporlar tebliğ edildiği belirtilerek şu görüşlere yer verildi:

“Şirketimize tebliğ edilen raporlara dayanılarak; 2005-2009 hesap dönemleri için 38.5 milyon TL vergi aslı ve 57.75 milyon lira vergi ziyaı cezası talep edilmiştir.

Söz konusu vergi inceleme raporları ve talep edilen vergi aslı, ceza ve gecikme faizleriyle ile ilgili olarak Şirketimizce uzlaşma başvurusunda bulunulmuş olup bu konudaki yasal prosedür devam etmektedir.

Öte yandan, son aylarda gündemde olan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde olan ve vergi affını da kapsayan torba yasa tasarısı kapsamında Şirketimize re’sen salınan vergi asıllarında ve dolayısıyla vergi ziyaı cezası ve faizlerinde meydana gelebilecek iyileştirmeler ile bunların ödemelerinin taksitlendirilmesi hususlarında Şirketimiz lehine oluşabilecek tüm kanuni prosedürler de takip edilmektedir.”

VERGİ AÇIKLAMASI EKSİK

Beşiktaş’tan vergiyle ilgili yapılan açıklamada da yine bazı eksikliklerin olması dikkatlerden kaçmadı.

Aslı, cezası ve faiziyle birlikte 96.3 milyon TL’yi bulan vergi cezasının ne amaçla kesildiği bilgisi açıklamada yer almıyor.

Söz konusu cezanın futbolculara ait stopajların yatırılmamasından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

"VERGİMİZİ TAM ZAMANINDA ÖDERİZ"

Beşiktaş Futbol Yatırımları, 2002 yılında vergiyle ilgili basında çıkan haberler üzerine, “Beşiktaş Jimnastik Kulübü yıllardır vatandaşlık ödevi bilinci içerisinde vergilerini tam, doğru ve zamanında ödemiş bir vergi mükellefidir.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün vergi konusundaki bu hassasiyeti gerek vergi idaresi gerekse kamuoyu tarafından çok açık bir şekilde bilinmekte olup takdirle karşılanmaktadır” açıklamasını yapmıştı.