'Beşiktaşlı mezar taşı dinen uygun değil'

Muğla'nın Yatağan ilçesinde bulunan şehir mezarlığındaki iki mezara, aileleri tarafından Beşiktaş'ın simgesi olan kartal figürü yaptırıldı. Durumun dinen uygun olup olmaması ise, tartışma konusu oldu

06 Şubat 2015, Cuma 10:24
A A

Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan şehir mezarlığında bulunan iki mezar, görüntüsüyle dikkat çekiyor. Beşiktaşlı eski milli futbolcu Kaya Köstepen ve Yatağanlı emekli öğretmen Fehmi Özgün’ün mezarlarına Beşiktaşlı Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık tarafından kartal figürü yaptırıldı.

Siyah-beyazlı ekibin orta sahasının değişmez ismi olan ve çok kritik gollere de imza atan Kaya Köstepen, Beşiktaş’ta 4 Lig Şampiyonluğu yaşadı ve 3 kez A Milli formayı giydi. 332 1. Lig maçında 7 gol kaydeden Kaya Köstepen, futbolu bıraktıktan sonra Aydınspor, Beşiktaş, Muğlaspor ve Balıkesirspor’da teknik direktör olarak görev yaptı. Beşiktaş’ın Avrupa kupalarındaki ilk golünü atan Köstepen 2011 yılında Datça’da hayatını kaybetti.

Mezarlara Beşiktaş’ın simgesi olan kartal figürünün yapılmasında öncü olan Beşiktaş taraftarı Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık “Kaya Köstepen gerçekten Yatağan’ın yetiştirdiği önemli bir isimdir. Yıllarca Yatağansor’da spor yapmış daha sonra Aydınspor, Altay ve Beşiktaş forması giymiştir. Kendisi Beşiktaş’ın Avrupa kupalarındaki ilk golünü atan kişidir. Kaya Köstepen Yatağan’ın ilk profesyonel sporcusudur. Yatağan’da bizler gibi bir Beşiktaş topluluğu var. Bizim jenerasyonumuz genellikle Beşiktaşlıdır. Bunun nedeni Kaya Köstepen’dir. Kendisi Yatağanspor’a spor malzemesi gibi birçok konuda destek olmuştur. Ona olan vefa borcumuzu ödemek için mezar taşına çok sevdiği Beşiktaş’ın simgesi olan kartal yaptırdık. Kaya Köstepen’in mezarında olduğu gibi ilçemizin fanatik Beşiktaş taraftarlarından olan emekli eğitimci Fehmi Özgün hocamızın da mezar taşına kartal figürü yaptırdık” şeklinde konuştu.

Başkan Işık, Kaya Köstestepen’in adının Yatağan Şehir Stadı’na verildiğini ve vefanın ardından cenazesinin de stadyumda yapılan törenin ardından Yatağan Mezarlığı’na defnedildiğini belirtti.

'DİNEN UYGUN DEĞİL'

Yatağan İlçe Müftülüğü’nden mezarlara kartal figürü yapılmasıyla ilgili olarak alınan görüşte ise, “Ölen kişinin defnedildiği yerin kaybolmasını önlemek için israfa varmamak şartıyla basit bir mezar yaptırılmasında dinen bir sakınca yoktur. Buna karşın kabirlerin yükseltilmesi, üzerine kubbeli binalar yapılması, taşına övücü veya kaderden şikayet edici sözler yazılması dinimizce yasaklanmıştır. Rivayet edildiğine göre Hz. Peygamberimiz kabirler üzerine bina yapmayı, onları çiğnemeyi ve üzerlerine yazı yazmayı yasaklamıştır" denildi.

İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;