Beyaz eşyacı valiye hapis cezası

Eski Tunceli Valisi Mustafa Yaman'a 7 ay hapis ve memuriyetten men cezası verildi

12 Şubat 2010, Cuma 12:42
A A

Yargıtay, eski Tunceli Valisi Mustafa  Yaman hakkındaki gerekçeli kararı açıklamayı erteledi. Vali Mustafa Yaman 5 yıl içinde benzer bir suç işlemezse cezası iptal edilecek.

Dava Giresun Valiliği'ne atanan eski Tunceli Valisi Mustafa Yaman hakkında, 29 Mart yerel seçimlerinden önce yapılan beyaz eşya ve mobilya yardımı nedeniyle dava açılmıştı.

Yargıtay Başsavcılığı, Vali Yaman'ın Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'a muhalefetten, 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istemişti.

Yaman, "Memur ve hizmetlileriyle her türlü araç, gereç ve imkanlarını siyasi bir partinin veya adayın emrinde veya herhangi bir siyasi faaliyette çalıştırmaları, kullanmaları veya kullandırılmaları yasaktır" hükmünü ihlal etmekle suçlanıyordu.

Yüksek Seçim Kurulu, Vali Yaman'ın, 29 Mart 2009 tarihideki yerel seçimler öncesinde başlattığı "beyaz eşya dağıtımı" nedeniyle, "seçimin düzenine ve dürüstlüğüne ilişkin YSK kararlarını uygulamakta duyarsızlık gösterdiğine" hükmetmişti.

Kurul, idari disiplin yönünden gereğinin takdir ve ifasının yapılması için Yaman'ı İçişleri Bakanlığına bildirmiş, İçişleri Bakanlığı da konunun incelenmesi ve araştırılması için 2 mülkiye başmüfettişi görevlendirmişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da Vali Yaman hakkında soruşturma başlatmıştı. Başsavcılık, soruşturmanın ardından hazırladığı iddianameyi, yargılamanın yapılacağı Yargıtay 8. Ceza Dairesi'ne gönderdi. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, iddianameyi kabul etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;