Beyaz Saray'dan donla fırlamış

Yeltsin 1994'teki Amerika ziyareti sırasında zil zurna sarhoş halde donla Beyaz Saray'dan çıkıp pizzacıya gitmek için taksi çevirmeye kalkmış

23 Eylül 2009, Çarşamba 11:50
A A

Amerika’nın eski başkanı Bill Clinton anılarını yazması için Pulitzer ödüllü tarihçi Taylor Branch (62) ile anlaştı. Kitaba göre dönemin Rusya Başkanı Boris Yeltsin 1994’teki Beyaz Saray ziyareti sırasında az kalsın uluslararası skandala neden oluyordu.

Votkaya olan tutkusuyla tanınan Yeltsin, Amerika ziyaretinde bir gece zil zurna sarhoş olup üzerinde sadece don olduğu halde Beyaz Saray’ın önünde taksi durdurmaya çalışırken yakalanmış.

Yeltsin, görevlilere “Pizzacıya gidiyordum” demiş. ‘Davetsiz misafir’ Yeltsin ertesi gece yine sarhoş halde Beyaz Saray’ın bahçesinde dolaşırken kendisini ‘davetsiz misafir’ zanneden görevliler tarafından tutuklanmasına ramak kalmış. 2 yıl önce ölen Yeltsin alkol nedeniyle pek çok skandala karışmıştı.

Yeltsin kimi zaman sarhoş bir halde orkestra idare etmeye çalışmış, kimi zaman da sekreterini gıdıklarken kameraya yakalanmıştı. Clinton’ın anılarından oluşan 700 sayfalık kitapta, eski başkanın 1998’de Monica Lewinsky ile karıştığı seks skandalına hiç yer verilmiyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;