Beyaz Saray'dan 'kavga' açıklaması

Beyaz Saray'dan 'kavga' açıklaması

24 Eylül 2009, Perşembe 14:55
A A

Önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama’nın, New York Sheraton oteline giriş ve çıkış yaptıkları sırada iki liderin korumaları arasında yaşanan arbede ilgili Beyaz Saray’dan ilk yorum sözcüsü Mike Hammer’dan geldi.

Beyaz Saray sözcüsü Hammer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Biz Türk delegasyonu ile bu konuyla ilgili konuştuk ve aramızda anlaştık. Çok sayıda lider bir arada olunca ve bu liderlerin, tek bir yere giriş ve çıkış yaptıkları sırada bu tür istenmeyen olayların olabileceği konusunda görüş birliğine de vardık" dedi.

Beyaz sözcüsü Hammer, konuyla ilgili açıklamayı çıkan arbede sırasında olayları yakın bir mesafeden izleyen Washington Times gazetesinin Beyaz Saray muhabiri Jon Ward’a yaptı.

WASHINGTON TIMES: TÜRKLER AMERİKAN GİZLİ SERVİSİNİ SUÇLADI

Öte yandan Washington Times gazetesi, önceki akşam Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama’nın korumaları arasında yaşanan arbede ile ilgili olarak, Türk tarafının olayların sorumlusu olarak Amerikan Gizli Servisini gösterdiğini yazdı.

Konuya geniş yer ayıran gazete, dün Amerikan Gizli Servis sözcüsünün, Türk korumaların Amerikalı meslektaşlarının İngilizce olarak yaptıkları uyarıları anlamadıkları ve bunun üzerine Amerikalı korumaların, kaba kuvvet kullanarak Başbakan Erdoğan’ın korumalarını durdurmak zorunda kaldıklarını açıklamasını yaptığını hatırlattı. Gazete, Türk hükümet yetkililerinin de, Amerikan Gizli Servisinin açıklamasından tatmin olmadığını ve yaşanan tatsız olayların sorumlusunun Amerikan Gizli Servisi gösterdiğini yazdı.

Washington Times, konuyla ilgili haberinde Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği Müsteşarı Süleyman Gökçe’nin görüşlerine de yer verdi. Gökçe, Washigton Times gazetesine yaptığı açıklamada, "Türk delegasyonunu gerçekleştireceği temasları doğrultusunda, doğru yere, doğru zamanda ulaştırma görevi Amerikan Gizli Servisine verilmiştir" dedi.

Can Kamiloğlu / ANKA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;