Beyni olmadan 3 yıl yaşadı

ABD'nin Colorado eyaletinin Pueblo kentinde beyni olmadan dünyaya geldikten sonra 3 yıl yaşamayı başaran "mucize çocuk" hayatını kaybetti

02 Kasım 2012, Cuma 00:11
A A

Amerika'da beyni olmadan doğan bebeklerin ya ölü doğduğunu ya da doğduktan kısa süre sonra öldüğünü belirten doktorlar, sadece bir beyin sapıyla doğan "Nickolas Coke"un 3 yıl yaşamasını "tıbbi bir mucize" olarak nitelendirdi. Doktorlar, tıp dünyasında "anensefali" olarak adlandırılan rahatsızlıkla doğan ve birkaç saatten fazla yaşamasını beklemedikleri küçük Nickolas’ın tıbbi hiçbir makine veya tüpe bağlı olmadan 3 yıl yaşadığını belirtti.

Büyükanne Sherri Kohut, sabah uyandığında çok zor nefes alan torununu hastaneye götürdüklerini ancak yapay solunum yapılan Nickolas’ın, üçüncü denemeden sonra hayatını kaybettiğini söyledi. Nickolas’ın son fotoğraflarında bir bal kabağına bakarak gülümserken görüldüğünü Kohut, "Nickolas, bal kabaklarını yuvarlaması için onu dik tutmaya çalışmamıza rağmen bunu başaramamamızı çok komik buluyor ve sürekli gülüyordu. O bizim kahramanımızdı. Bize sevgiyi, aile olmayı, aslında her şeyi öğretti" dedi. Kohut ayrıca, hayatta kalmak için savaşan Nickolas’ı onurlandırmak için geçen ay doğan kardeşine onun ismi verdiklerini ve her zaman hatırlanacağını da sözlerine ekledi.

"Mucize" çocuğun annesi Sheena Coke da "Herkes tarafından gösterilen sevgi ve şefkat onu güçlendirdi ve daha uzun yaşamasını sağladı" diyerek, hiçbir zaman Nickolas’ın son gününe odaklanmadıklarını, onu el üstünde tuttuklarını ve hayatta olduğu her günü kutladıklarını vurguladı. Nickolas’ın ailesi, hayatı boyunca onun yanında olan Sangre de Cristo tedavi merkezindeki doktorlara şükran duyduklarını kaydetti. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;