Beynimiz için zararlı 12 gıda

Zararlı olan her yiyeceğin çok lezzetli olması ilginç tabii ama bazı yiyecekler, gerçekten sağlığımızı ciddi şekilde tehdit ediyor. İşte lezzetine kanıp sürekli tükettiğimiz ama beynimiz için adeta kurulmuş bir saatli bomba niteliğinde olan o zararlı gıdalar...

21 Eylül 2017, Perşembe 10:57
A A
1-Şeker ve içinde şeker barındıran her şey

1-Şeker ve içinde şeker barındıran her şey

Yapılan araştırmalar, şekerin hafızayı zayıflattığı gerçeğini zaten ortaya koyuyor. Aynı şekilde öğrenme yeteneğini de sekteye uğrattığı biliniyor. Uzun süreli ve bol miktarda şeker tüketmek (ya da şekerli gıdalar tüketmek), zamanla çeşitli nörolojik problemlere neden olabilir. Benim başıma gelmez demeyin, şeker konusu gerçekten abartılmıyor; bahsedildiği kadar önemli ve hassas.

2-Alkol

2-Alkol

Alkolün karaciğere verdiği zararı artık hepimiz biliyoruz. Bir diğer önemli zararı ise, beyne dokunmöası. Alkol, sağlıklı düşünme yeteneğini zayıflattığı gibi, uzun süre kullanıldığında beyinde kalıcı hasara da neden olabiliyor.

3-Fastfood

3-Fastfood

Hatırlayacak olursanız yıllar önce Montreal Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırma, fast food ürünlerin beynin kimyasını değiştirdiği gerçeğini ortaya koymuştu. Fast food yiyecekler, içindeki katkı maddeleri sebebiyle, öğrenme bozukluğu, anksiyete gibi sorunlara yol açıyor ve yine sürekli tüketilmesi halinde beyne zarar veriyor.

4-Kızartma

4-Kızartma

Bazı yağlar, diğerlerine göre daha fazla zararlıdır; mesela market raflarında görmeye alıştığımız ama aslında artık insanların daha az tükettiği margarinler. Ya da doğadaki en tehlikeli kızartma yağı olduğu tespit edilen ayçiçek yağı. İşte bu yağlar sebebiyle kızartılmış gıdalar da ciddi beyin hasarlarına yol açabiliyor.

5-Önceden pişirilmiş ve beklemiş gıdalar

5-Önceden pişirilmiş ve beklemiş gıdalar

Önceden pişirilmiş gıdalar da en az kızarmış gıdalar kadar sakıncalı; çünkü merkezi sinir sistemine zarar veriyor. ilerleyen yaşlarda Alzheimer’a da neden olabiliyor.

6-Tuz

6-Tuz

Tehlikeli beyazlardan biri olan tuzun kalbe ciddi zarar verdiğini, artık bilmeyenimiz yok. Ancak tuzun zararı ne yazık ki bununla sınırlı değil. Aşırı tuzlu gıdalar (işlenmiş tuzdan bahsediyoruz elbette), beyne zarar verir ve düşünme yeteneğini zayıflatır. Ayrıca zeka geriliğine de neden olduğu ispatlanmıştır.

7-Ekmek

7-Ekmek

Tahılların tamamının beyin fonksiyonlarına zarar verdiği biliniyor. Tek bir istisna dışında: O da yüzde yüz tam kepekli tahıllar. Çok fazla tahıl tüketmek, ayrıca erken yaşlanmaya da yol açıyor; aklınızda olsun.

8-Salam, sucuk, sosis

8-Salam, sucuk, sosis

Kas gelişiminde en aktif rolü oynayan proteinli gıda hiç şüphesiz ettir. Ancak kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş proteinler, sağlığımızı ciddi biçimde tehdit ediyor. Doğal proteinler sinir sistemini yapılandırıyor ama bu bahsettiğimiz gıdalar, bunun aksine sinir sistemini tahrip ediyor.

9-Trans yağlar

9-Trans yağlar

Trans yağlar, tamamen sentetik; yapay yağlardır. Hazır gıdalarda kullanılan bu yağlar kalp sorunları, kolesterol ve obezite gibi ciddi sorunlara yol açar. Bunların yanında, refleksleri öldürdüğü ve beynin işlev kalitesini de düşürdüğü bilinmektedir.

10-Tatlandırıcı

10-Tatlandırıcı

Tatlandırıcılar, zararlı olduğunu bildiğimiz şekerden bile daha zararlı aslında. Daha az kalori içerdiği de bir gerçek ancak zararlarının yanında bunun bir önemi kalmıyor. Yapay tatlandırıcıların tüketilmesi, zihinsel bozukluklara ve beyin hasarlarına neden oluyor.

11-Nikotin

11-Nikotin

Nikotinin insan bedenine pek çok zararı var ancak bunun beyinle ilgili kısmı, beyne kan gitmesini engellemesi. Nikotin, kılcal damarların tıkanmasına neden olarak sinir sistemini tüketir. Ve neredeyse beynin zamanla, yavaş yavaş ölmesine neden olur.

12-Kafein

12-Kafein

Yakın zamanda yapılan bir araştırma kafeinle ilgili çok çarpıcı bir gerçeği gözler önüne serdi: 3 fincan kahve, 3 kutu enerji içeceği, büyük bir gazlı içecek; sadece bunlar bile beynin gelişimini yavaşlatmaya yetiyor. Bu yüzden kafein içeren ürünlerden özellikle uzak durmak gerekiyor.