‘Bi Bylock’çu var’

Çarşamba, 01 Kasım 2017 - 05:00

Son yazımda Hrant Dink cinayeti sonrası katil Ogün Samast’ın Samsun Emniyet Terörle Mücadele Şubesi’nde jandarmalar arasında çekilen görüntülerini ‘algı yaratmak’ için ‘Samsun Jandarma Karakolu’nda çekildi’ diye yayınlayan FOX TV Haber Müdürü Ercan Gün’ün kullandığı iki telefonda FETÖ’nün kripto haberleşme sistemi olan Bylock çıktığını yazmıştım.

14 Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Dink cinayeti davası sanıkları arasında FETÖ lideri Gülen yanında istihbaratçı polis, savcı, müfettiş ve jandarma gibi kamu görevlileri var.

Davanın en korkunç boyutu gazetecilerin de sanık olması. FETÖ’cü gazetecilerin, meslektaşları Hrant Dink cinayetini karartmak amacıyla görüntüleri algı yaratmak için kullanmaları, haber ve kitap yazmaları dünya basın tarihine geçecek çirkinlikte bir olaydır.

Ercan Gün bu davanın tek gazeteci sanığı değil. Yurtdışına kaçan FETÖ’cü gazeteciler Ekrem Dumanlı, Faruk Mercan ve Adem Yavuz Arslan da sanık. Ercan Gün, iddianameye göre algı yaratmak için yayınladığı görüntüleri İstanbul’da bu gazetecilerden aldı.

Agos’ta söyleşi bile yayınlandı

Bunlar arasında Adem Yavuz Arslan, ben 2009 yılı Ocak ayında “Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları” kitabımda FETÖ’cü istihbaratçıların suikastteki rollerini yazınca, onları aklamak için 2010 yılında “Bi’ Ermeni Var...” kitabını yayınlamıştı.

Onu kitaplarıyla Nazlı Ilıcak ve Bayram Kaya takip etti. Arslan öyle becerikliydi ki, Hrant Dink’in gazetesi Agos’ta röportajları bile yayınlandı.

Hatta kitabında Dink ailesinin avukatıyla yapılmış bir röportaja bile yer verdi. Dink davasının yargılandığı 14 Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşan raporlara göre firari FETÖ’cü Adem Yavuz Arslan da Ercan Gün gibi Bylock kullanıcısı çıktı, tıpkı davanın sanıklarından Ergenekon davalarının savcısı firari Zekeriya Öz gibi.

Bunu öğrenince Adem Yavuz Arslan’ın kitabından esinlenerek “Bi Bylock’çu var” dedim kendi kendime.

Listeye son eklenen isimlerden birisi de istihbaratçı polis Yakup Kurtaran.

Daha önce Dink cinayeti davası sanıkları Ramazan Akyürek, Tamer Bülent Demirel, Serkan Şahan, Ufuk Kaba, Volkan Altınbulak, Yılmaz Angın, Yunus Yazar, Murat Çetiner, Bülent Elaldı, Mehmet Altınel, Metin Canbay, Özkan Mumcu, Ömer Faruk Kartın, Osman Gülbel, Mesut Kılıçarslan, Mehmet Uçar, İzzet Akdağ, İbrahim Şevki Eldivan, İbrahim Pala, Hamdi Egbatan, Engin Çiçek, Coşgun Çakar, Ali Poyraz ve Ali Çınar da Bylock kullanıcısı çıkmıştı.

Bu 24 isme yenilerini de ekleyince Dink cinayeti davasında yaklaşık 30 sanığın Bylock kullanıcısı olduğu anlaşılıyor.

Bir nevi Bylock kardeşliği yani.