Biber üretimindeki kayıp tarihe karışacak

Yrd. Doç. Dr. Nedim Mutlu, biber üretiminde yaşanan verim kaybını önlemek için gen transferi yapmaya hazırlandıklarını açıkladı

Salı, 13 Nisan 2010 - 11:13

Biber üretimindeki kayıp tarihe karışacak

ABD'nin Nebraska Üniversitesi'nde genetiği değiştirilmiş organizmalar üzerine 10 yıl boyunca araştırma yaptıktan sonra çalışmalarına Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde devam eden Yrd. Doç. Dr. Nedim Mutlu, biber üretiminde yaşanan verim kaybını önlemek için gen transferi yapmaya hazırlandıklarını belirtti.

DÜNYADA İLK

Uygulamanın dünyada ilk kez gerçekleştirileceğini belirten Yrd.Doç.Dr. Mutlu, “Yaptığımız araştırmalarda sivri biberin çinko eksikliği olan topraktan çok az etkilendiğini tespit ettik. Amacımız bu biber türündeki dayanıklı geni bulup zayıf biber türlerine transfer etmek” dedi.

Türkiye'deki biber üretiminin yüzde 10'unun çinko bakımından yetersiz topraklar nedeniyle kaybedildiğini belirten Yrd.Doç.Dr. Mutlu, Türkiye'nin bu kayıptan 50- 100 milyon dolar civarında zarar ettiğini vurguladı.

Yapılacak gen transferi ile üretimde yaşanan yüzde 10'luk kaybın minimum seviyeye çekileceğini kaydeden Yrd.Doç.Dr. Mutlu, “Eğer dayanıklı geni bulup transferi sağlayabilirsek, biber üretimindeki kayıp tarihe karışacak. Bu bilimsel çalışma sadece Türkiye'yi değil, biber üretiminde sıkıntı yaşayan birçok ülkeyi olumlu yönde etkileyecek” diye konuştu.

Yrd.Doç.Dr. Mutlu, gen transferine ilişkin çalışmanın proje haline getirilerek Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'na sunulduğunu kaydetti. Yrd.Doç.Dr. Mutlu, “Eğer projemiz kabul edilirse elde edeceğimiz ödenekle çalışmalara çok daha kısa süre içinde başlayıp, sonuçlandıracağız. Eğer bu sorunu çözersek Türkiye'nin bilimsel anlamdaki başarılarına bir yenisini ekleyeceğiz” dedi.

Salim UZUN/ANTALYA, (DHA)