Bıçakla uçak kaçırmaya kalktı

İstanbul-Kahire uçağı, Akdeniz semalarında Sudanlı hava korsanı tarafından metal yemek bıçağıyla kaçırılmak istendi

22 Ekim 2009, Perşembe 08:45
A A

Mısır Havayolları'na ait İstanbul-Kahire seferini yapan yolcu uçağı, kalkışından yaklaşık bir saat sonra Akdeniz semalarında, Sudanlı hava korsanı tarafından metal yemek bıçağıyla kaçırılmak istendi. Korsanın etkisiz hale getirildiği ve uçağın Kahire Havaalanı'na indiği bildirildi. Aşırı alkollü olduğu belirtilen 26 yaşındaki Sudanlı yolcunun, "Kudüs’ü kurtarmak için" uçağı bu kente yöneltmek istediği öne sürüldü. 

POLİSE TESLİM EDİLDİ
İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan, saat 20.35 sıralarında 87 yolcu, iki bebek ve 7 mürettabatı ile havalanan MS 736 sefer sayılı Boing 736-800 tipi uçak, Akdeniz semalarında elinde metal yemek bıçağı bulunan Sudanlı hava korsanı tarafından kaçırılmak istendi. Mısır Hava Yolları'ndan alınan bilgiye göre, korsan 87 yolcu taşıyan uçaktaki güvenlik görevlisi tarafından etkisiz hale getirildi ve uçağın saat 22.52'de Kahire Havaalanı'na inmesi sağlandı. Hava korsanı, polise teslim edilirken, yolcuların havalimanındaki emniyet birimlerince ifadeleri alındı.

Devlet Hava Meydanları (DHM) yetkilileri ise uçağın Türk hava sahası dışında kaçırılmak istendiğini belirterek, kaçırılma durumlarında gönderilen 'hijack' sinyalinin kendilerine ulaşmadığını söylediler. Ayrıca yetkililer uçakta yemek için plastik bıçak dağıtıldığını, metal bıçakların sadece buiness class yolcularına verildiğini belirttiler.

DHA / AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;