Bilecik'te tren kazası

Bilecik'te tren kazası

Eskişehir Ekspresi'nin, Haydarpaşa- Eskişehir arasında karşılıklı sefer yapan trenleri bugün saat 10.05'te Bilecik yakınlarında hızlı tren hattı çalışması yapılan kesimde çarpıştı. 

Kazada ilk belirlemelere göre makinistlerden İsmet Koşay öldü, 2'si tren görevlisi 14 kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Trenlerin ilk vagonlarında bulunan çok sayıda yolcu hafif yaralanırken, birçok yolcu da şoka girdi. Kaza nedeniyle demiryolu ulaşıma kapandı.

MAKİNİSTLER ADLİYE'YE SEVK EDİLECEK

Tren kazasında jandarma ekiplerinin gözaltına altına aldığı makinistler Raşit Dikmen ve Bülent Koçyiğit'in bugün adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.

İstanbul Haydarpaşa'dan saat 07.10'da Eskişehir'e gitmek üzere 350 yolcuyla hareket eden 11056 sefer sayılı 'Eskişehir Ekspresi' ile Eskişehir'den Haydarpaşa'ya gitmek üzere saat 08.42 hareket eden 11015 sefer sayılı 'Eskişehir Ekspresi', saat 10.05'te Vezirhan İstasyonu'na 1 kilometre uzaklıkta çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle trenlerin lokomotifleri birbirine girip öndeki vagonlar hasar görürken, yeni yıl ile birleşen hafta sonu tatilin son günü olduğu için dolu olan trenlerdeki yüzlerce yolcu bir anda kendilerini can pazarında buldu. Trenlerde bulunan yaklaşık 700 yolcu neye uğradığını şaşırırken, kazanın ilk şokunu atlatıp vagonlardan inenler, lokomotiflerde ve ön vagonlarda sıkışan yaralı tren görevlileriyle, yolcuların yardımına koştu.

Kazanın duyulmasıyla birlikte ilk anda Vezirhan'dan, ardından da çevredeki yerleşim birimlerinden bölgeye sağlık ve kurtarma ekipleri sevk edildi.

Kaza yerine ulaşan sağlık ekipleri yaralılara ilk müdahaleyi olay yerinde yaptı. Kurtarma ekipleri, lokomotif ve vagonlarda sıkışan yaralıları çıkarmak için yoğun çaba harcadı.

MAKİNİST HAYATINI KAYBETTİ

Yaralılar ambulanslarla Bilecik Devlet Hastanesi'ne sevk edilirken durumu çok ağır olan ve kalp masajıyla yaşama döndürülen makinist Hikmet Koçay'a kaza yerinde müdahale edildi. Eskişehir'den girden trenin makinisti olan Hikmet Koşay, ekiplerin müdahalesine karşın kurtarılamadı.

Tren görevlileri Hüseyin Ölçer ve Ali Balkalı ile yolcular Murat Tanrısever, Seval Arda, Dilek Arda, Kemal Berat Arda, Baha Takıncı, Ahmet Arpacı, Kadriye Tatar, Leyla Tatar, Melek Baltuğ ve Nurcan Sarsılmaz Bilecik Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı. Yaralılardan 2'sinin sağlık durumunun ciddi olduğu, diğerlerinin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

Kazadan sonra demiryolu ulaşıma kapınırken, trendeki yolcular TCDD tarafından sağlanan otobüslerle Eskişehir ve İstanbul'a gönderildi.

KAZA NEDENİ HIZLI TREN ÇALIŞMASI MI?

Tren kazasının nedeni araştırılırken, hızlı tren hattı çalışması yapılan bu kesimde elektriklerin kesik olduğu ileri sürüldü. Ulaştırma Bakanlığı ise kaza nedeni olarak İstanbul'dan gelen trenin makinistinin kırmızı ışık ihlali yapmasını gösterdi.

Bilecik Valisi Musa Çolak kaza yerinde yaptığı açıklamada iki trenin ray değişim yerinde sinyalizasyon hatası nedeniyle kafa kafaya çarpıştığını söyledi. Vali Çolak, "1 görevli öldü, yaralılar var. Kaza bölgesinde hızlı trenin deplase çalışması var. Çalışmalar sırasında elektrik kesilmiş. Elektrik olmadığı için trenler birbirini fark edememiş" dedi.

ELEKTRİK KESİKMİŞ!

Bir görevli ise kazanın meydana geldiği yerde, Vezirhan- Osmaneli arasındaki kesimde hızlı tren hattı çalışması yapıldığını ve elektriklerin kesik olduğu için trenlerin lokomotif değiştirdiğini söyledi. Eskişehir'den gelen makinist İsmet Koçay yönetimindeki trenin dizel lokomotif takılması için beklerken kazanın meydana geldiğini anlatan aynı görevli, "Haydarpaşa'dan gelen makinistler Raşit Dikmen ve Bülent Koçyiğit yönetimindeki treni Osmaneli'de alan dizel lokomotif Vezirhan'ı geçtikten sonra makas değişim yerinde onu bırakıp, Eskişehir'den gelen treni götürecekti. Durması gerekirken duramayıp bekleyen trene çarpmış. Elektrikler kesik olsa da sinyalizasyon çalışıyor. Niçin durmadığı henüz bilinmiyor" dedi.

Eskişehir'den gelen trendeki görevliler lokomotif değiştirmek için bekledikleri sırada kazanın meydana geldiğini söyledi. Bir görevli, "Yaşamını yitiren makinist arkadaşımız İsmet Koçay o sırada ön vagondaki tuvalete girdi. Biz de aşağıdaydık. Karşıdan gelen tren duracak, onu getiren lokomotif bizi alacaktı. Ancak, tren durmayıp gelip çarptı" dedi.

Bilecik savcılığı kazayla ilgili soruşturma başlatırken, TCDD Genel Müdürlüğü de bir heyeti olay yerine gönderdi.

6 AY ÖNCE KIZI DÜNYAYA GELDİ

 Kazada ölen makinist İsmet Koşay'ın Eskişehir'in Sivrihisar İlçesi nüfusuna kayıtlığı olduğu ve Eskişehir kent merkezindeki İhsaniye Mahallesi'nde oturduğu öğrenildi. 1.5 yıl önce evlenen ve 6 ay önce kızı dünyaya gelen makinist Koşay'ın ölüm haberini alan yakınları gözyaşına boğuldu.

ULAŞIM, TEK HATTAN KONTROLLÜ AÇILDI

TCDD 1'inci Bölge Cer Müdürü Nihat Aslan, kaza yerindeki trenlerin kaldırılma çalışmalarının sürdüğünü, bir hattan ulaşımın saat 14.30'dan itibaren kontrollü olarak sağlanmaya başlandığını söyledi. Aslan, kazanın oluş biçimiyle ilgili olarak da "Haydarpaşa'dan Eskişehir yönüne giden tren, Vezirhan'ı geçtikten sonra makas değişim yerinde durması gerekirken duramayıp, soldaki hatta girip, burada bekleyen İstanbul yönüne giden trene çarpmış" dedi.

İLK KAZA DEĞİL

24 Temmuz 2004'te İstanbul-Ankara seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı hızlandırılmış tren, Sakarya'nın Pamukova İlçesi yakınlarında Mekece Köyü mevkiinde raydan çıkarak devrilmiş, kazada 36 kişi yaşamını yitirmiş, 74 kişi de yaralanmıştı.

27 Ağustos 2009'da Eskişehir-İstanbul seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi'nin Bilecik'te iş makinesine çarpması sonucu meydana gelen kazada bazı vagonlar raydan çıkmiş, kaza sonucunda 5 kişi ölmüş, 21 kişi ise yaralanmıştı.

13 Kasım 2009'da Ankara'dan hareket eden Yüksek Hızlı Tren (YHT) Eskişehir'e yaklaşık 10 kilometre kala Hasanbey Köyü yakınlarında raydan çıkmış, şok geçiren 7 yolcu hastaneye kaldırılmıştı.

DHA

 

 

4