Bilge Köyü'nde gizli nakil

Mardin'in Mazıdağ İlçesi Bilge Köyü'nde 44 kişinin katledilmesiyle ilgili tutuklanan kişilerin yakınları, gizlilik içinde Kırklareli'ne gönderildi

Bilge Köyü'nde gizli nakil

Mazıdağ'ın Bilge Köyü'nde 4 Mayıs akşamı nişanevine düzenlenen silahlı saldırıda 7'si çocuk 44 kişi öldürülürken, 2'si çocuk 3 kişi de yaralanmıştı. Katliamın ardından saldırıya gerçekleştirdikleri gerekçesiyle 'Şıh Mehmet' lakaplı Mehmet Çelebi'nin de aralarında bulunduğu 11 kişi

Yaşanan olayın ardından katliamı gerçekleştirdikleri gerekçesiyle tutuklananların yakınları olan 11 aile can güvenlikleri bulunmadığı gerekçesiyle köyü terkedip, Mazıdağ'da kapalı olan bir fabrikanın misafirhanesine yerleştirilip, jandarma tarafından koruma altına alınmıştı.

Bilge Köyü'nü can güvenlikleri bulunmadığı gerekçesiyle terkeden 11 ailenin oturması için Kırklareli'nde konutlar satın alındı. Konutların tamamlanmasının ardandın dün gece yarısı 11 aile büyük bir gizlilik içinde fabrikanın misafirhanesinden alınarak Kırklareli'ne gönderildi.

Ailelerin hangi şekilde gönderildiği konusunda güvenlik gerekçesiyle bilgi verilmezken, kendilerine güvenlik güçlerinin de eşlik ettiği kaydedildi.

Adnan AVUKA-Nezir GÜNEŞ/DHA