Bilinçsiz spor, gözünüzden edebilir

'Sağlık için spor yapıyorum' diyenler dikkat! Yaralanma olmadan da gözlerinizde sorun oluşabilir ve başa alınan küçük bir darbenin yol açtığı problem çok sonra ortaya çıkabilir

27 Haziran 2014, Cuma 13:08
A A

Önemsiz zannedilen bir darbenin ileride görme bozukluğuna, hatta görme kaybına neden olabileceğini belirten uzmanlar amatör ya da profesyonel olarak spor yapanların retina sağlığı yönünden bilinçlenmesi gerektiğini söylüyor. Dünya Göz Hastanesi Doktorlarından Opr. Dr. Nilüfer Köylüoğlu Ünal, gözlerde hasar oluşumunda akla gelen ilk spor dalının boks olduğunu, oysa bu durumun boksla sınırlı olmadığını, travmayı tanımlarken tekvando, voleybol, basketbol, yüzme, bisiklet, kayak, yelken ve tenis gibi diğer spor dallarının da akla gelmesi gerektiğini belirtti.

TOPA KAFA VURMAK RİSKLİ Mİ?

Ünal, sporla uğraşanların yaralanma olmadan da gözlerinde sorun oluşabileceğini, hatta bu durumun genellikle erken dönemde hissedilmediğini söyledi.

Ünal “Ağırlığı 400 gramı aşan bir futbol topuna kafa vuran, basketbolda dirsek yiyen, karate de tekmeye hedef olan, voleybolda fileye blok yapmak için yükselirken düşen, teniste yüzüne top gelen gibi çok sayıda sporcuda, gözün retina tabakası hasara uğrayabilir veya yapısal olarak hasar görmeye eğilimli olabilir. Bunu ortaya çıkarmanın tek yolu da göz dibi muayenesidir. Göz dibi muayenesi, sorun olup olmadığını ortaya çıkarır ve oluşacak görme kaybına karşı önlem alma şansı sunar” dedi.

'KARDİYOLOJİ KADAR ÖNEMLİ'

Göz muayenesinin, gözlük muayenesinden ibaret olmadığını, damlalı göz dibi muayenesinin herkes için şart olduğunu dile getiren Ünal "Sürekli efor gösteren ve travmaya maruz kalan sporcular için retina muayenesi lisans şartı olmalıdır" diye konuştu.

Sporcular için göz dibi kontrollerinin kardiyoloji muayenesi kadar rutin olması gerektiğini vurgulayan Ünal, şunları söyledi: "Gözün ön kısmını oluşturan kornea tabakası pencere görevi görür. Sadece damla damlatılıp yarım saat beklenerek, gözün görmesinden sorumlu olan retina tabakası detaylı olarak muayene edilebilir.

Bazı önemli göz hastalıkları, makula (sarı nokta) etkilenmeden önce hasta tarafından hissedilmemektedir. Göz dibi muayenesi, göz muayenesinin kalbidir. Retina dekolmanı riski taşıyan delik, yırtık ve öncü lezyonları argon laser ile tedavi etmek, ilerlediğinde görme kaybı ve bir dizi cerrahi operasyona gerek duyulacak hastalık evrelerine varmadan önlem almak, koruyucu sağlık için çok önemlidir.”

TRAVMA VE HAYAT İÇ İÇE

Travmanın hayatın her alanında olabileceğine dikkat çeken ancak spor yapan herkesin bilinçli olması gerektiğini vurgulayan Dr. Ünal, gözde hasar oluşumuyla ilgili ise şu bilgileri verdi:

"Gözü bir oda, retina tabakasını ise bir duvar kağıdı gibi düşünürsek, bu odanın içi vitreus adı verilen jel ile doludur, kişi hareket ettikçe bu jel de hareket eder. Sağlıklı bir gözde bu jelin retinaya yapışık olmaması, kişinin her türlü hareketinden retinanın etkilenmesini önleyen mükemmel bir koruma mekanizmasıdır. Ancak kişide retinanın bazı yapısal dejenerasyonları varsa, yaralanma ile sonuçlanmayan çarpışma, zıplama, ağır kaldırma gibi her türlü aktivite, mekanik etki yaratarak retina yırtığı riski oluşturur. Yırtık tedavi edilmezse duvar kağıdına benzetilen retina tabakası yerinden sökülür. Retinanın bulunduğu plandan ayrılması ile görme kaybı oluşur. Retina dekolmanı riskini belirleyen spor branşı değil, sporu yapan profesyonel ya da amatör sporcunun retina yapısı ve retina dekolmanına ailesel yatkınlığıdır.“

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.