Bin 740 kiloluk sucuk

Kayseri'de Pastırma, Sucuk ve Mantı Festivali için hazırlanan bin 740 kiloluk sucuk, 550 metre uzunluğundaki mangalda pişirilerek vatandaşlara dağıtıldı

04 Ekim 2009, Pazar 18:45
A A

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Odasınca pastırma, sucuk ve mantı gibi Kayseri değerlerinin tanıtımı için düzenlenen festivalde bir rekor denemesi de başarıyla gerçekleştirildi.

Korkmaz Sucukları firması tarafından hazırlanan dev sucuk, Guinness Danışmanı Prof. Dr. Orhan Kural tarafından önce fabrikada incelendi. Daha sonra kamyona yüklenen sucuk, kantara konuldu. Prof. Dr. Kural, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Kamil Akçadırcı, noter ve diğer yetkililer nezaretinde tartılan sucuğun bin 740 kilogram ağırlığında olduğu belgelendi.

Prof. Dr. Kural, rekor denemesinin birinci aşamasını tamamladıklarını belirterek, "İkinci aşamada bu sucuğun pişirilip vatandaşlara dağıtılması gerekiyor. Bunu da gerçekleştirdikten sonra hazırlayacağımız dosyayı kamera ve fotoğraf çekimleriyle birlikte İngiltere’ye göndereceğiz. Rekor kırılıp kırılmadığı orada tespit edilecek" dedi. 30 kişi 6 günde hazırladıBin 313 kilogram ağırlığındaki sucuk ile Almanya’ya ait "dünyanın en ağır sucuğu" rekorunun kırılması için bin 740 kilogram ağırlığında sucuk üreten Karpuzatan bölgesindeki Korkmaz Sucukları firmasının işletme müdürü Hakan Türk, dev sucuğu hazırlamanın 6 gün sürdüğünü ve üretimde 30 kişinin görev aldığını bildirdi. 2 ton sığır eti ve 250 kilo baharat kullanıldıTürk, "Bu sucuk için 2 ton sığır eti ve 250 kilogram baharat kullandık. Tahminimiz, sucuğun bin 750 kilogram civarında bir ağırlığa sahip olduğu yönündeydi. Ancak fireleri düşüp hassas tartım yapınca gerçek ağırlığının bin 740 kilogram olduğunu öğrendik. Sucuğun uzunluğu ise bin 550 metreyi buluyor" diye konuştu.

Yapımını Kayseri Ticaret Odası Başkanı Hasan Ali Kilci’nin üstlendiği sucuk, daha sonra festivalin yapıldığı Mimar Sinan Parkı’na getirildi. Burada hazırlanan 550 metre uzunluğundaki mangalda pişirilen sucuk, vatandaşlara dağıtıldı. Dağıtımda izdiham yaşanmaması için 4 masanın etrafına güvenlik bariyerleri kuruldu ve çok sayıda güvenlik elemanlarıyla önlem alındı.

A.A

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.