Bingöl'de 5 terörist ölü ele geçirildi

Bingöl'de PKK'lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 5 terörist ölü ele geçirildi

27 Ekim 2009, Salı 07:10
A A

Tunceli ve Bingöl illerini arasında yer alan Pülümür, Yedisi ve Kiği ilçeleri arasında yer alan kırsal alanda dün akşam saatlerinde çıkan çatışmada 5 PKK'lının öldürüldüğü belirtildi. Bölgede kış üstlenmesi yaparken, güvenlik güçleri ile çatışmaya giren PKK'lılar ile sağlanan temasın yer yer devam ettiği öğrenildi.

Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı tarafından sevk ve idare edilen operasyon, 2 gündür Tunceli- Bingöl sınırında yer alan Pülümür-Yedisu ve Kiği ilçeleri arasında sürüyor. Dün akşam saat 21.00 sılarında kış üstlenmesi için hazırlık yaparken tespit edilen ve 'teslim ol' çağrılarına ateşle karşılık veren 4 PKK'lı çıkan çatışmada öldürülmüştü. Devam eden çatışmalarda 1 PKK'lının daha öldürüldüğü dün geceden beri süren operasyonda öldürülen örgüt mensubu sayısının 5'e çıktığı belirtildi. Yaklaşık 15 kişi oldukları belirtilen PKK'lı grubun havaların soğumasıyla birlikte kış üstlenmesi için hazırlık yaparken, güvenlik güçleri tarafından fark edildikleri belirtildi. Çatışmada PKK'lılar ile birlikte çok sayıda silah ve mühimatında ele geçirildiği öğrenildi. Bu arada, ölü ele geçirilen teröristlerin örgütün üst düzey sorumluları arasında bulunduklarının tahmin edildiği kaydedildi.

Çatışma sırasında bölgede bulunan 2 vatandaş ve 1 güvenlik görevlisinin yaralandığı, yaralıların helikopterle Elazığ’daki Asker Hastanesi’ne kaldırıldığı, sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Bölgede operasyon ve arama tarama faaliyetleri aralıksız sürdürülüyor.

Çatışmanın yaşandığı bölgeye Tunceli ve Bingöl'de bulunan 49. Motorlu Piyade Tugayından havadan askeri birliklerin sevk edildiği öğrenildi. Uzun süredir operasyonel anlamda sesiz olan bölgede 2 gündür başlatılan operasyonun son aylardaki en büyük operasyon olduğu belirtildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;