Bir ailenin savaşı

Vatanafeda Ailesi hayatta kalma 'savaş'ı veriyor. Seyyar satıcı baba kanser oldu, ev kirası ödenemedi, sosyal güvence yok

08 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

İstanbul’da IMF (Uluslararası Para Fonu) - Dünya Bankası toplantısı yapıldı. Toplantıda yetkililer yoksullukla ‘savaş’ılması gerektiğini söyledi.

IMF Başkanı, dünyada giderek ağırlaşan yoksulluğun ‘savaş’lara neden olacağı alarmını verdi. Dışarıdaki protestocular ise “Bu yoksulluğun sebebi sizsiniz” diyerek IMF ve Dünya Bankası’na ‘savaş’ açtı.

Antalya’daki Vatanafeda Ailesi de yoksulluğun dibinde çırpınıyor, yaşam ‘savaş’ı veriyor... ‘Vatanafeda’ gibi çok ‘kahramanca’ bir soyadı taşıyan ailenin acı hikayesi şöyle...

GÜYA SOSYAL DEVLET

Evli, 3 kız babası Semih Vatanafeda seyyar satıcılık yapıyordu. Anayasasında ‘sosyal devlet’ yazan Türkiye’de çalışıyordu ama sosyal güvencesi yoktu. Kansere yakalandı Semih Vatanafeda, çalışamaz oldu.

Eşi Sultan Vatanafeda kaymakamlığa başvurup yardım istedi. Kaymakamlık aileyi bir kamyonet tutup Ankara’daki tanıdıklarına yolladı. Semih Vatanafeda, Ankara’da yeşil kart edinip hastaneye gitti.

Tedavide geciktiği için kanser vücudunu sarmıştı. Ölüme terk edildi. Ev üstüne ev olmazmış... Ankara’daki tanıdıkları bir süre sonra aileyi istemedi. Antalya’ya dönen Vatanafeda Ailesi tek göz odanın kirasını ödeyemeyince sokağa atıldı.

Vatanafeda çifti, kızları Balım (3), Şebnem (5) ve Cansu’yla (12) parkta yaşamaya başladı.

SEN DEĞİL IMF UTANSIN
Zerdalilik Mahallesi’ndeki parkta yatıp kalkıyorlar şimdi. İlköğretim öğrencisi Cansu bu yıl okula gidemedi. Arkadaşlarının arasında fakirliğinden utanıyor Cansu.

Sen değil IMF, Dünya Bankası utansın Cansu. Kanser ağrıları babayı inletirken, civardakilerin getirdiği ekmekle açlık bastırıyor Sultan anne ve kızları...

Mustafa KELEŞ/AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;