Bir annenin feryadı!

Almanya'da yaşayan Katrin Schlink, 4 yıl önce boşandığı Mersinli Volkan Murat Karakuş'un 2 yıldır alıkoyduğu ikiz erkek çocuklarının bulunmasını istiyor. Çocuklarının bulunmasına yardımcı olunması için mektup gönderen Schlink, 'Lütfen bana yardım edin, ben sadece bir anneyim' dedi

14 Kasım 2013, Perşembe 12:28
A A

Sigortacı Katrin Schlink ile Mersinli eşi Volkan Murat Karakuş, şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmalarının ardından 10 yaşındaki ikizleri Nico D. ile Kevin V.'nin velayetleri, anne ve babaya müşterek olarak verildi.

Volkan Murat Karakuş boşandığı eşinin de izniyle 2012’de çocuklarıyla birlikte memleketi Mersin’e tatile geldi. Ancak Murat Karakuş çocukları bir daha Almanya’ya göndermeyerek alıkoydu.

>>>İKİZLERİNE KAVUŞAMADI

Mersin’de avukatları aracılığıyla ulaştığı Volkan Murat Karakuş ile uzlaşma yönünde görüşmeler yaptı. Ancak Karakuş olumlu cevap vermedi. Bu gelişme üzerine Katrin Schlink çocuklarını alabilmek için Volkan Murat Karakuş hakkında Mersin 5’inci Aile Mahkemesi’nde 14 Aralık 2012’de ’Uluslararası çocuk kaçırma iadesi’ davası açtı. Mahkeme, ilk duruşmada çocukların mutat meskenine iadesine hükmetti. Volkan Murat Karakuş’un temyiz başvurusunu değerlendiren Yargıtay 2’nci Dairesi ise yerel mahkemenin verdiği kararı onadı.

Volkan Murat Karakuş bunun üzerine, karar düzetme istemiyle aynı daireye başvurdu. İstemi bir süre önce görüşen Yargıtay, babanın isteğini reddederek, yerel mahkemenin kararını yerinde bularak çocukların Alman anneye verilmesine hükmetti.

BABA ÇOCUKLARINI KAÇIRDI

Kararın kesinleşmesi üzerine Katrin Schlink 30 Ekim’de çocuklarına kavuşma heyecanıyla Mersin’e geldi. Mersin 3’üncü İcra Memurluğu görevlisi, pedagog, annenin avukatları polis eşliğinde baba Volkan Murat Karakuş’un, davada belirttiği merkez Yenişehir Mehlesi’ndeki adrese gitti. Ancak baba ile çocuklar bulunamadı. Karakuş hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Ardından gözyaşlarıyla ülkesine dönen Katrin Schlink, çocuklarının bulunması için gazetecilere duygusal bir mektup göndererek yardım istedi.

2012 yılında eski eşinin tatil için Mersin’e giderken ikizlerini de aldığını ancak o günden bu yana çocuklarını kendine göstermediğini anlatan genç kadın mektubunda şöyle dedi:

'ANNEYİM, ÇOCUKLARIMI ÇOK ÖZLEDİM'

"Eski eşimin çocuklarıyla birlikte ailesini ziyaret etmesinde bir sakınca görmedim bu onun hakkıydı. Ancak Volkan’ın 22 Ağustos 2012’de çocuklarımı geri getirmesi gerekiyordu. Gelmediler. Polis gidip Volkan’ın evini kontrol etmek istedi ancak evin boş olduğunu gördüler. Daha sonra öğrendik ki Volkan Alman vatandaşlığından vazgeçip tekrar Türk vatandaşlığına geçmiş ve çocuklarımla beraber ortadan kaybolmuş.

Tek bir adres, telefon yok, çocuklarım yok. Bu benim için bir kabustu, hayatımda hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı, yaşamaya değer her şey gitmişti. En kötü olan şey ise, evlatlarımın nerede ne yapıyor olduklarını bilmemekti. Volkan’a mail atarak ulaşmak istedim ancak cevap alamadım, telefonuna ise ulaşılamıyordu. Oğullarımı bir daha göremeyeceğimi düşünmeye başladım, hayatımın en zorlu günlerini geçiriyorum.

Dava açtım ve Türk mahkemeleri çocuklarımın bana verilmesini yönünde karar verdi. Çok mutlu oldum. Çocuklarımı almak için tekrar Mersin’e umutla geldim. Avukatlarım ve görevlilerle beraber oğullarımı almaya gittik. Onlar yukarı çıktılar, ben ise heyecanla bekliyordum. Yarım saat sonra avukatım Sahra Düzgün Tucel kapıdan çıktı, bana doğru yürüyordu ancak çocuklarım yanında değildi. Bu benim hayatımın en büyük kabusu idi. Volkan ve çocuklar evde yoktu.

'ÇARESİZİM'

İnanamadım, mahkeme tarafından tedbir kararı verilmişti, avukatlarım her şeyi yapmıştı ama çocuklarım yoktu. O günden beri, her sabah çocuklarımı tekrar görebilmek umuduyla gözümü açıyorum. Polisin onları bulması umuduyla ve dualarla uyuyorum. Onları çok özledim. Nerede ne yaptıklarını, nasıl olduklarını, ne yediklerini ve üşüyüp üşümediklerini bilmemek çok büyük bir kabus. Bugüne kadar bana destek olan herkese, avukatlarıma şükranlarım sonsuz ama çaresizim lütfen bana yardım edin, Ben sadece bir anneyim."

DHA

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;