Bir de eliyle çizebilseydi...

20 yaşındaki bedensel engelli Yusuf Aslan, sol ayağıyla çizdiği tablolarla usta ressamlara parmak ısırtıyor

Bir de eliyle çizebilseydi...

Bedensel engelli 20 yaşındaki Yusuf Aslan, sol ayağı ile çizdiği resimlerinin yer aldığı 5'inci kişisel sergisini Bodrum'da açtı. Resimlerinde içinden gelen duyguları yansıttığını belirten Aslan, engelli arkadaşlarına da mesaj vererek, eve kapanmamalarını ve insanlarla iletişim kurmalarını tavsiye etti.

SEBEBİ KAN UYUŞMAZLIĞI

Erzurum’da yaşayan Abdullah ve Mümine Aslan’ın 5 çocuğundan ikincisi olarak dünyaya gelen ve kan uyuşmazlığı nedeniyle engelli olan Yusuf Aslan, sol ayağı ile yaptığı resimleri Bodrumlu sanatseverlerin beğenisine sundu.

Bodrum Belediyesi ve El İşi Emekçileri Grubu’nun destekleriyle hazırlanan ve ‘Sol Ayağım 5’ adı verilen sergide, Aslan’ın karakalem ve yağlı boya çalışmaları yer aldı. Bodrum Belediyesi Meclis Salonu ve Sanat Galerisi ile belediyenin bahçesine yerleştirilen serginin açılışını Belediye Başkanı DP'li Mehmet Kocadon ve Yusuf Aslan birlikte yaptı.

SERGİDE TEKNİĞİNİ GÖSTERDİ

Aslan’ın 65 eserinin yer aldığı sergiye sanatseverler büyük ilgi gösterdi. Yusuf Aslan, sergi alanında hazırlanan bölümde, sol ayağı ile nasıl resim yaptığını göstermek amacıyla karakalem çalışması yaptı.

Resim yaparak yeniden doğduğunu belirten Aslan, gördüklerini ya da içinden gelen duyguları tuvale yansıttığını söyledi. 10 yıldır resim yaptığını ve bedensel engelli oluşununun bunu etkilemediğini kaydeden Yusuf Aslan, resimleriyle yurt dışına, özellikle de Avrupa’ya açılmak istediğini belirtti.

'ELLERİMİ KULLANAMIYORUM AMA...'Engelli arkadaşlarına da bir mesaj vermek isteyen Aslan, “Engelli olmak, yaşamamıza ve istediklerimizi yapmamıza engel değil. Ellerimi kullanamıyorum ama sol ayağımla resim yapabiliyorum. Onlar da yeteneklerini keşfedebilir. Bu yönde kendilerini geliştirebilirler. Bunun için en önemlisi eve kapanmamaları ve insanlarla iletişim kurmaları” dedi.

Abdullah Aslan da oğlunun 10 yaşından beri resim yaptığını belirtti. Aslan, “Kardeşleri evde ders yaparken, onların defter ve kalemlerini kullandığını ve bir şeyler yaptığını gördük. Hatta ilk yaptığı resmi de çerçeveletip evimizin duvarına astık. Resim ile ilgili hiçbir eğitim almadı. İçinden gelenlerin resmini yaparak, her şeyi kendi hayal gücü ile başardı. Kendi kendini eğitti” diye konuştu. Abdullah Aslan, oğlunun, ‘Sol Ayağım’ adlı bir kitap hazırladığını ve yaşadıklarını bu kitapta toplayacağını söyledi.

Yusuf Aslan’ın sergisi 8 Ağustos’a kadar açık kalacak.

Nilüfer KANDIRMIŞ/BODRUM (Muğla), (DHA)

2