Bir fotoğrafı 20 bin dolar...

Efsanevi yıldız Marilyn Monroe'nun fotoğrafları Polonya'da düzenlenen müzayedede satışa sunuldu. Koleksiyonun toplam değerinin 680 bin dolar olduğu sanılıyor

09 Kasım 2012, Cuma 10:32
A A

1962'de hayatını kaybeden ABD'li ünlü film yıldızı Marilyn Monroe'nun fotoğrafları Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen müzayedede satışa sunuldu.      
     
Desa Unicom evinde 238 fotoğrafın sergilendiği müzayedede ilk olarak Monroe'nun arkasına yaslanmış pozu, 16 bin dolara (yaklaşık 28 bin 800 TL) satıldı.
       
Monroe'yu bir balerin kıyafeti içinde gösteren diğer fotoğraf ise yaklaşık 20 bin dolardan (yaklaşık 36 bin TL) alıcı buldu.
      
Şöhretlere ait fotoğraflarıyla tanınan ünlü moda fotoğrafçısı Milton H. Greene tarafından çekilen fotoğraflardan elde edilen gelir Polonya Hükümeti'ne gidecek.

Monroe'nun müzayedede satılan fotoğrafları, Polonya Hükümeti'nin ABD'li ünlü işadamı Dino Matingas'tan 1990'lı yılların ortasında elde ettiği, Greene tarafından çekilmiş 4 bin fotoğraf arasında yer alıyor.
       
Polonya'yı milyonlarca dolar dolandırmakla suçlanan Matingas, elindeki koleksiyonun tamamını, bu ülkeye verdiği maddi zararın bir kısmını kapatmak amacıyla Polonya Hükümeti'ne vermişti.
      
Organizatörlerin, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış resimlerin de aralarında bulunduğunu belirttiği koleksiyonun toplam değerinin 680 bin dolar olduğu sanılıyor.
       
Koleksiyonda Monroe'nun yanı sıra Cary Grant, Frank Sinatra, Audrey Hepburn, Liza Minelli, Marlene Dietrich, Paul Newman, Alfred Hitchcock ve Marlon Brando gibi dünyaca tanınan ünlülerin portre fotoğrafları da bulunuyor.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;