Bir haftada 79 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetlerince, 6-13 Temmuz'da Mardin, Şırnak, Hakkari, Diyarbakır, Batman, Van ve Siirt'te gerçekleştirilen operasyonlarda biri sözde lider olmak üzere 79 terörist etkisiz hale getirildi.

 

14 Temmuz 2017, Cuma 09:14
A A
Genelkurmay Başkanlığı'ndan son bir hafta içinde gerçekleştirilen operasyonlarda 79 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, yurt içinde bölücü terör örgütü PKK'ya karşı sürdürülen mücadele ile Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde güvenliğin sağlanması ve terör nedeniyle göç eden halkın geri dönüşüne destek kapsamındaki faaliyetlerin devam ettiği bildirildi.

Buna göre, bölücü terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullanması nedeniyle büyük önemi bulunan, özellikle Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Mardin, Van, Batman ve Siirt bölgelerini teröristlerden temizlemek ve gelecek döneme yönelik hazırlıklarını kısıtlamak amacıyla başlatılan operasyonlara aralıksız devam ediliyor.
 

79 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ


Bu kapsamda, Mardin Nusaybin, Artuklu, Ömerli, Şırnak Beytüşşebap Bestler-Dereler, Cudi Dağı, Hakkari Yüksekova, Çukurca, Diyarbakır Silvan, Kulp, Batman Hasankeyf, Sason, Van Başkale ve Siirt Pervari bölgelerinde yürütülen operasyonlarda biri sözde lider kadroda olmak üzere 79 terörist etkisiz hale getirildi.

Öte yandan gri listede yer alan Resul Guyi kod adlı Orhan Bilen sözde botan saha sorumlusu 3'üncü Hareketli Takım Sorumlusu teslim oldu.

Operasyonlarda 70 piyade tüfeği, 1 LAW, 4 makineli tüfek, 5 roketatar, 5 keskin nişancı tüfeği, 6 tabanca, 3 av tüfeği ve 56 el bombası ele geçirildi, 38 el yapımı imha edildi. Ayrıca 10 kilogram C-3 patlayıcı, 27 kilogram TNT, 2 kilogram dinamit lokumu, 4 bin 482 kilogram amonyum nitrat, 16 havan mühimmatı, 78 roketatar mühimmatı, 80 roketatar sevk fişeği, 10 mayın, 2 bin 7 fünye, 24 tüp, 11 bin 255'i Biksi makinalı tüfek mühimmatı olmak üzere yaklaşık 19 bin 471 hafif silah mühimmatı, bin 22 uçaksavar mühimmatı, 2 adet bombaatar mermisi, 49 gaz maskesi, 32 gaz maskesi filtresi, 1 gece görüş dürbünü, 1 termal dürbün, 19 telsiz, 81 şarjör ve çok miktarda el yapımında kullanılan kablo ve fünye ele geçirildi.
 

19 SIĞINAK KULLANILAMAZ HALE GETİRİLDİ


Teröristlerce kullanılan 19 sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirildi.

Terör örgütünün en önemli finansal kaynaklarından olan uyuşturucu ticareti ve kaçakçılık ile mücadeleye yönelik sınır hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 15 bin 713 kök keneviri, 64 kilogram uyuşturucu ve 126 bin 471 paket kaçak sigara ele geçirildi.

Etkili hudut denetim ve kontrolleri sonucu sınırlardan yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 4 bin 524 kişi yakalandı.

Son bir haftadaki operasyonlarda 5 asker şehit oldu, 15 asker yaralandı.


2 BİN 15 KİLOMETREKARELİK ALANDA KONTROL SAĞLANDI


Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekat kapsamında da TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) mücadelesiyle Azez ve Cerablus arasında bulunan 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrekarelik alanda kontrol sağlandı.

El Bab ilçe merkezinin yanı sıra Kabbasin ve Bzagah bölgelerinde patlayıcı ve mayın arama-temizleme çalışmaları sürdürüldü. PKK/PYD mensubu teröristlerin Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik tedbirlerin uygulanmasına devam edildi.

AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;