Bir komedyenin trajik intiharı

İtalyan komedisinin babası Mario Monicelli kanser tedavisi gördüğü Roma'daki bir hastanenin 5'inci katından atlayarak intihar etti

30 Kasım 2010, Salı 08:23
A A

İtalyan tarzı komedi film türünün babası olarak bilinen 95 yaşındaki Mario Monicelli, kanser tedavisi gördüğü Roma’daki bir hastanenin 5’inci katından atlayarak intihar etti. Monicelli, yönetmen ve senarist olarak imza attığı 140’a yakın filmi sinemaya miras olarak bıraktı.

İtalyan ajanslarının dün akşam saatlerinde flaş haber olarak duyurduğu Mario Monicelli’nin intiharı ülkede büyük üzüntüyle karşılandı. Pazar günü prostat kanseri tedavisi görmek üzere Roma’daki San Giovanni Hastanesi’ne yatırılan Monicelli, yakınlarının verdiği bilgiye göre çok acı çekiyordu.

BABASI DA İNTİHAR ETMİŞTİ

Monicelli de aynen 1946 yılında intihar eden tiyatro eleştirmeni-gazeteci babası Tomaso Monicelli gibi ölümüne kendisi karar verdi. 5’inci kattaki odasından kendisini aşağıya bırakan Monicelli’nin cansız bedeni acil servis girişinde bulundu. İtalya’da ‘komedinin babası’ olarak tanınan Mario Monicelli’nin acı ölümü, ‘Muhtemelen yaşamaktan yorulmuştu’ yorumlarına neden oldu.

UZUN BİR FİLM LİSTESİ MİRAS KALDI

Sinema hayatına çektiği kısa metrajlı bir filmle başlayan Monicelli, İtalyan sinemasına miras olarak uzun bir film listesi bıraktı. Toto, Alberto Sordi, Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Monica Vitti ve Vittorio Gassman gibi ünlü simalarla birçok kez çalışan Monicelli, 60’a yakın film yönetti, 80’e yakın filmin senaryosuna adını yazdırdı ve bazı filmlerde de rol aldı. İtalyan basınında ‘filmlerindeki kahramanların yüzlerinde acı bir gülümseme olurdu’ yorumu yapılan ve neredeyse hayatının her yılına bir film sığdıran Monicelli, son filmi Le Rose del Deserto’yu ise 2006 yılında çekmişti.

Monicelli’nin yönettiği, Türkiye’de de gösterime giren en ünlü filmlerinden biri 1966 yapımı Brancaleone Ordusu (L’armata Brancaleone) Cannes Film Festivali’nde aday gösterilmiş, İtalya’da ise 3 ödül almıştı. 1970 yılında da Brancaleone Haçlı Seferinde (Brancaleone alle Crocieta) adıyla devamı çekilen filmde, Orta Çağ’da bir grup ipsiz sapsız ve uyumsuz insanın servet ve toprak peşinde İtalya’nın güneyine doğru yola çıkması ve yolda başlarından geçen tuhaf maceralar anlatılıyor ve militarizm hicvediliyor.

Mario Monicelli’nin filmleri arasında La Grande Guerra (1959’da Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan Ödülü), Soliti Ignoti (Oscar’a aday gösterildi), Amici Miei, Guardie e Ladri (1951 yılında Cannes Film Festivali’nde 2 ödül aldı), La Ragazza Con La Pistola, Toto and the Woman da bulunuyor.

Esma ÇAKIR/ROMA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;