'Bir kova buzlu su' beyni de vuruyor!

Doç. Dr. Ertuğrul Uzar, 'Bir kova buzlu su' uygulaması sırasında vücutta meydana gelen ani ısı değişikliğinin beyinde kalıcı hasara neden olabileceğini söyledi

28 Ağustos 2014, Perşembe 11:54
A A

ALS hastalığı sonucu ABD’de hayatını kaybeden Corey Griff adlı gencin ardından, hastalığa dikkat çekmek için tüm dünyada ’Bir kova buzlu su’ kampanyası başlatıldı. Türkiye ile birlikte tüm dünyaya yayılan uygulamada kalp hastalarının, başından aşağıya buzlu su dökmelerinin ardından kalp krizi geçirme risklerinin arttığı açıklandı.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ertuğrul Uzar da ’Bir kova buzlu su’ uygulamasının, vücutta ani ısı değişikliği nedeni ile beyinde kalıcı hasara neden olduğunu ifade etti. Durumun ani tansiyon düşüklüğüne neden olduğunu ifade eden Doç. Dr. Uzar, çok soğuk ve çok sıcak suyun beyne ciddi zarar verdiğini dile getirdi.

Doç. Dr. Uzar "Bu durum özellikle epilepsi nöbetlerine neden olmakta. Bilinç kaybı olmadan hafıza bulanıklığı hastalığını tetikliyebilmektedir. Sıcak suyun ani şekilde uygulanmaması gerekiyor. Sıcak su aynı zamanda baş ağrıları migren ataklarını tetikliyor. ALS bildiğimiz gibi kaslarda erime ve güçsüzlükle giden ilerleyici bir hastalıktır. Günümüzde bu hastalığa destek vermek için ’Bir kova buzlu su’ kampanyası başlatılmıştır. Soğuk suyun baştan aşağı dökmeyle ilgili çekincelerimiz var. Özellikle hipertansiyonu olan ve yüksekliği bulunan ya da kalp hastalığı olan kişilerin kesinlikle bu kampanyaya katılmaması gerekir.

Bu durumda beyin ve kalp zarar görebilir. Nörolojik hastalıklar açısından beyin tıkanıklığı ve migren hastalığı olanlar da bu uygulamaya katılmamalıdır. Soğuk suyun ve soğuğun beyine ödem yapıcı etkileri olabilmektedir. Bu duruma dikkat edilmesi gerekir. Ani soğuk veya sıcak su dökmek beyinde kalıcı etkilere neden olabilir. Ani ısı değişikliği vücuda zarar verir. Ani ısı değişikliği beyinde ve vücutta şok etkisi yaratabilir. Tansiyon değişikliğine neden olarak beyni etkilemekte. Damarlarda kasılmaya neden olabilir" dedi.

İHA

 

 

 

 SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;