Bir sınav skandalı daha

Kahramanmaraş ve Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'nda (PYBS) yanlış kitapçıklar dağıtıldı

30 Nisan 2011, Cumartesi 13:19
A A

Yüzüncü Yıl İlköğretim Okulu’nda PYBS için gelen 6’ıncı sınıf öğrenciler sınav salonlarında yerlerini alıp, kitapçıkların dağılmasını beklemeye başladı.

Saat 10.00’da başlayacak sınav için göreviler kitapçıkları, açtıklarında 6’ncı sınıf öğrencileri olmalarına karşılık, 9,10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin kitapçıklarının gönderildiği anlaşıldı.

Bunun üzerine öğrenciler sınıflardan dışarı çıkartılmadı, okula giriş çıkışlar da yasaklandı. Yaklaşık 1.5 saat bekleyen öğrenciler, kendilerine uygun kitapçıkların getirilmesi ardından sınava başladı.

100 sorunun sorulduğu sınav 100 dakika sürdü. Öğrencilerin 1.5 saat gecikmeli sınava başlamaları dışarıda bekleyen velileri de öfkelendirdi.

Tepki gösteren bazı öğrenci velileri baygınlık geçirince, 112 Acil Sağlık ekibi çağrıldı. Fenalık geçiren öğrenci velilerine ambulansta müdahale edildi.

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nas da okula gelerek gelişmeler hakkında inceleme yaptı.

9, 10, 11. SINIFLARA 6, 7 VE 8. SINIF KİTAPÇIKLARI DAĞITILDI

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde bugün Devlet Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavında (DPYB) 9,10 ve 11’ inci sınıflara, 6,7 ve 8’inci sınıfa ait kitapçıklar dağıtılması üzerine yanlış kitapçıklar toplatıldı.

Yedek kitapçıklarda yetersiz olunca yerine fotokopiyle çoğaltılan kitapçıklar dağıtıldı. Yanlış kitapçık nedeniyle 157 öğrenci saat 10.00 yerine 12.00’de sınava başladı.

Ermenek’de bugün Devlet Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı’na katılan bin 109 öğrenci, sınavdan yaklaşık yarım saat önce sınava girecekleri okula geldi. Daha sonra kontrolden geçirilerek salona alındı.

Kitapçıklar dağıtılmaya başlanıldığı sırada bir okulda 9, 10 ve 11’inci sınıflara, 6, 7 ve 8’inci sınıfa ait kitapçıklar dağıtıldı. Yanlışlık fark edilince kitapçıklar toplatıldı.

Yedek kitapçıklar da yetersiz olunca polis nezaretinde doğru kitapçıkların fotokipisi çekildi. Kitapçık mağduru olan 157 öğrenci saat 10.00 yerine, saat 12.00’de sınava başladı.

M.Nuri ŞİRİN-Lütfi YIKA/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;