Birinci "Ergenekon" davası 1 Ekim'de...

Birinci "Ergenekon" davası 1 Ekim'de...

29 Eylül 2009, Salı 12:30
A A

Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılara ilişkin dava ile birleştirilen birinci "Ergenekon" davasının bir sonraki duruşması 1 Ekim Perşembe günü yapılacak.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki salonda görülen davanın bugünkü duruşmasında, taleplerin ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, sanık ve avukatların taleplerine ilişkin aldıkları kararları açıkladı.
Buna göre, Danıştay dosyası sanıklarından Osman Yıldırım’a İstanbul Barosunca atanan avukat Ramazan Zeybek, sanıklar Süleyman Esen, Tekin İrşi ve Erhan Timuroğlu’na atanan avukat Burhanettin Aktürk, sanık Alparslan Aslan için atanan avukat Oğuz Kayıran’a duruşma gününün tebliğine karar vererek, yine bu dosyanın sanıklarından Salih Kunter ile İsmail Sağır için avukat tayini amacıyla İstanbul Baro Başkanlığına yeniden yazı yazılmasına hükmedildi.
Tayin olunacak avukatların mutlaka duruşmada hazır edilmesi konusunda gerekli işlemin yapılmasına karar veren mahkeme heyeti, tutuksuz sanık İlhan Selçuk’un sorgu ve savunmasının tespiti amacıyla hali hazır sağlık durumunun ilgili yerden sorulmasını hükme bağladı.
Tutuksuz sanık Serhan Bolluk’un bu davayla daha önceden birleştirilen dava dosyasına ilişkin sorgu ve savunmasının alınması amacıyla duruşmada hazır edilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, avukat Osman Aydın Şahin’e duruşma gününü bildirdi.
Tutuksuz sanık Fuat Turgut’un da duruşmada hazır edilmesi için yazı yazılmasına ve avukatına duruşma gününün bildirilmesine karar veren mahkeme heyeti, bu oturumda yapılan yazılı ve sözlü talepler konusunda gelecek oturumda karar verileceğine hükmetti.
Sanıkların tutukluluk durumlarının da gelecek oturumda değerlendirilmesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 1 Ekim Perşembe günü saat 09.30’a bıraktı.
Bu arada, sanıklar arasında "menfaat çatışması" olduğu gerekçesiyle daha önce avukatlar Ramazan Zeybek, Burhanettin Aktürk ve Oğuz Kayıran’ın yerine İstanbul Barosundan yeni avukat atanmasını isteyen mahkeme heyetine, İstanbul Barosu’ndan gelen yanıtta "CMK ödemeleri yapılmadığı için avukatların görevlendirme almadıkları" bildirilmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;