Erdoğan Arıpınar

//icdn.posta.com.tr/images/none/16x9.jpg

Birinci TUŞ!

Cuma, 13 Kasım 2009 - 05:00

Ülke adını taşıyan kurumlarda yönetime gelenlerin ilk defa kendilerini tanımaları lazımdır. O koltuğa tesadüfen mi, adam kıtlığından mı, yoksa hakkı ile mi oturmuşlardır? Onlar ülke adına karar verirken, şahsi kin, garez ve çıkarlarını silip karar vermekle yükümlü ve o koltuğa oturdukları kadar, kalkabilmenin de erdemine sahip olmalıdırlar. İşte, aylardır bu kurala uymayan, hedef seçtiği kişiyi davranışları ne olursa olsun engelleyen ve temsil ettiği toplumu da aşağılayan bir yönetici tuşla mağlup oldu. Bu zat TMOK’un son seçimde üyelerinin yüzde 15’inin oyu ile seçilen başkanı Togay Bayatlı’dır.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin temsilcisinin, İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu’na (HDK) girmesini yıllardır engelleyen, Sayın Başkan GSGM’nin aldığı bir kararla tuşla mağlup oldu. POSTA’nın sevgili okurlarının yıllardır sporun dışındaki sayfalarda izlediği bu savaş da sona erdi. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin (bugünkü) Başkanı Yavuz Kocaömer bundan böyle HDK’daki masada Bayatlı’nın karşısında yer alacak. Yeni hazırlanan kanunda da GSGM kontenjanından değil, yasal hakkı olan yerin sahibi olacak. Büyük olimpiyatlara paralel olarak yapıldığı için PARALİMPİK adı verilen; Olimpiyat Oyunları’ndan sonra aynı ciddiyetle yapılan bu oyunlarda engelli sporcular yer alıyorlar.

Türkiye de bu olimpiyatlarda şeref kürsülerine çıkma onuruna ulaştı. Ülkemizde halen dernekler kanunu kapsamında bulunan bazı milli komiteler var. Bakanlar Kurulu tarafından Türkiye adını taşıma onuru ve dış dünya ile temas yetkisi verilen bu kurumların yeni bir yasa ile daha ciddi, denetlenebilir, parmak kaldırma ile ibra olan toplum kuruluşlarından ayrılmaları gerekir. Bana yüzlerce okurum, 50 yıla yakın, her kademesinde onurla hizmet verdiğim “Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nde neler oluyor?” diye soruyorlar. Geniş cevabı bundan sonraki yazılarımda vereceğim. Şimdilik bu ilk tuşla mağlubiyeti, yakında ikinci tuşun izleyeceğini söylemekle yetineyim.