Bisiklet hırsızı polis olursa...

İngiltere'de polis, halkın tepkisini ölçmek için herkesin gözü önünde bisiklet çaldı

09 Kasım 2012, Cuma 10:48
A A

Avon ve Somerset Bölgesi Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı bir polis memuru, eline aldığı keski ile kalabalık mekanlarda bulunan bisikletleri çaldı. Diğer memurlar da hırsızlık anlarını videoya kaydetti.

"Hırsızın" gündüz gözüyle dev bir cıvata keskisi kullanarak bisikletleri bağlayan kabloları kesmesine rağmen etraftaki herkes olayı görmezden geldi.

Hatta bir seferinde "hırsız" işi o kadar ağırdan aldı ki, en az 50 kişi olayı gördü. Ancak polisi çağıran olmadı.

Bir başka seferinde de "hırsız" bir alışveriş merkezinde sıra sıra park edilmiş bisikletlere omzunda cıvata keskisiyle yaklaştı, bir bisikleti seçip kablosunu kestikten sonra keskisini park yerine yaklaşmakta olan bir bisikletliye verdi.

Adobe Flash Player Yükle


Polis, amaçlarının bu tür olaylara tanık olanları kendilerini aramaya ikna etmek olduğunu söylüyor.

Komiser Keith Rundle "Kimseye 'Müdahale et, kahraman ol' demiyoruz ama bisikletin çalındığını görür görmez 999'u aramalarını istiyoruz - ki hırsızları iş üstünde yakalayabilelim" diye konuştu.

Bisikletin ulaşım aracı olarak hemen her yaştan insan tarafından sıklıkla kullanıldığı İngiltere'de, bisiklet hırsızlığı ciddi bir sorun.

Polis genelde daha ciddi suçlar da işleyen bisiklet hırsızlarını yakalamak için halkın yardımına muhtaç olduğunu söylüyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;