Bisikletin kalbi İstanbul'da attı

5,8 kilometrelik yarışta en iyi zamanı Columbia takımından Andre Greipel elde etti

Bisikletin kalbi İstanbul'da attı

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun İstanbul'daki prolog etabını HTC Columbia takımından Alman Andre Greipel kazandı.

Çatladıkapı'da startı verilen ve Sultanahmet Meydanı'nda son bulan 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun ilk etabı olan İstanbul Prolog yarışının ilk üçe giren bisikletçileri belli oldu.

5,8 kilometrelik yarışta en iyi zamanı Columbia takımından Andre Greipel elde etti ve 8 dakika 40 saniyelik dereceyle birinci oldu. İkinciliği yine aynı takımdan Tejay Van Garderen 8 dakika 46 saniye, 3.'ğü ise İtalyan Liquigas - Doimo takımından Polonyalı bisikletçi Maciej Bodnar 8 dakika 49 saniye süreyle 3. tamamladı.

Yarış sonrasında düzenlenen ödül töreninde birinci olan Andre Greipel'e UCI Başkanı Pat Mc Quaid, turkuaz mayoyu verdi. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ise ikinci olan Van Garderen'e yeşil mayoyu teslim etti.

Prolog yarışını ilk sırada tamamlayan Andre Greipel, yarışın ardından düzenlenen basın toplantısında çok güzel ve keyifli bir parkurda mücadele ettiklerini belirterek, "Biraz rüzgarlıydı ama çok güzeldi. Ben böyle bir başarıyı beklemiyordum" dedi.UCI Başkanı Pat Mc Quaid ise Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun çok başarılı bir organizasyon düzenlediğini dile getirerek, "Çok heyecanlı bir yarış izleyeceğiz. 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, dünyanın güçlü yarışları arasında yer aldı" ifadelerini kullandı.

Bu arada Prolog yarışını üçüncü sırada tamamlayan Polonyalı Maciej Bodnar, Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ile devlet yetkililerinin uçak kazasında ölmesi nedeniyle podyuma çıkmadı. Bodnar'ın Rusya'da düşen uçakta hayatını kaybeden Kaczynski ve diğer vatandaşlarının yasını tuttuğu için podyuma çıkmadı.

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda 8 sporcu ile mücadele eden Türkiye Milli Takımı'nda, prolog etabında en iyi dereceyi Uğur Marmara yaptı. Parkuru 9.43 dakikalık süreyle geçen Uğur 87. sırada yer alırken, Türk sporculardan Bünyamin Özdemir 92, Mustafa Sayar 97, Miraç Kal 105, Fatih Harmancı 106, İsmail Aksoy 107, Selçuk Türkçetin 109 ve Ahmet Akdilek 110. oldu.

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda mücadele edecek sporcular, bugün hava yoluyla İzmir'e geçecek, oradan da kara yoluyla Kuşadası'na gidecek. Yarın Kuşadası-Bodrum (181 kilometre) etabıyla devam edecek turda sporcular, sırasıyla Bodrum-Marmaris (166 kilometre), Marmaris-Pamukkale (209 kilometre), Denizli-Fethiye (221 kilometre), Fethiye-Finike (194 kilometre), Finike-Antalya (114 kilometre) ve son olarak Antalya-Alanya (166 kilometre) etabını koşarak bu zorlu yarışı tamamlayacak.

Övünç ÖZDEM - İSTANBUL / DHA

2