Bitlis'teki cennet

Bitlis'in Kuzeyi'nde, Tatvan İlçe sınırları içerisinde bulunan ve yüksekliği 2 bin 935 metre olan Nemrut Krater Gölü, Türkiye'nin Doğu bölgesinde keşfedilmeyi bekleyen doğa harikalarının başında geliyor.

26 Haziran 2011, Pazar 15:49
A A

Makedon İmparatoru Büyük İskender’in doğu seferinde keşfettiği ve tarih kitaplarında, ’Büyük İskender’in Cenneti’ olarak bahsedilen Nemrut Krater Gölü, yüzyıllardan beri sıcak ve soğuk su göletleriyle yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapıyor. Kış mevsiminde kayak sporunun da yapıldığı Nemrut Dağı’nda, yaz mesviminde ise sıcak ve soğuk suları bulunan Krater Gölü, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Tracking sporunu sevenlerin daha çok geldiği Nemrut Dağı’nın zirvesinde bulunan krater gölü ve çevresi, bir çok canlıya da barınak oluyor.

ONLARCA KUŞ TÜRÜ

Sabahın ilk ışıklarıyla dağın zirvesinden yükselen sis bulutuyla birlikte, krater gölü ve çevresinin görüntüsü, izleyenleri mest ediyor. Güneşin doğuşunu izlemek üzere geceyi dağın zirvesinde geçirenler, eşsiz doğa harikasına tanıklık etmenin mutluluğunu yaşıyor. Krater gölü ve çervesinde onlarca kuş çeşidi ve endamik bitki florasıyla da çok özel görüntü sergiliyor. Kulaklı toygar, tepeli toygar ve keten kuşu ile onlarca kuş türünün birlikte ötüşü, doğal bir orkestradan çıkan en güzel melodileri seslendiriyor.

ADETA YERYÜZÜ CENNETİ

Tarih kitaplarında da yerini alan Nemrut Krater Gölü ve çevresi, Makedon İmparatoru Büyük İskender’in Doğu Seferi sırasında Anadolu’da karşılaştığı ve ’Cennet’ olarak yorumladığı krater gölü havası, suyu, sıra sıra dağları, kışın beyaz, yazın ise yemyeşil görüntüsüyle adeta bir yeryüzü cennetini andırıyor. İsmini, Makedonya Kralı Büyük İskender’in şehirdeki kaleyi yaptırdığı komutanlarından Bedlis’ten alan Bitlis, tarih boyunca Pers, Asur, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin önemli merkezlerinden olurken, tarih kitaplarında Krater Gölü’nün her dönemde ’Cennet’ özelliğini koruduğu belirtiliyor.

Nemrut Dağı eteklerindeki obsidyen taşları (doğal cam) ve kaldera içinde bulunan buz mağaraları, buhar bacası ve gölleri, sıcak, soğuk ve şifalı sularıyla görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Doğal saunası, buz mağarası ve eşsiz görünümüyle ilgi çeken Nemrut Dağı büyük krater göllünde, kimi zaman yüzen yerli ve yabancı turistleri de görmek mümkün oluyor.. Turistler bunaltıcı yaz sıcağında Nemrut büyük krater gölünde yüzerek serinliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;