Bitmeyen efsane! Bu şehrin yüzde 85'i kadın (Lviv gezi rehberi)

Lviv, Ukrayna'nın en popüler, en turistik şehri. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan şehir için bitmek bilmeyen dedikodular dilden dile yayılıyor. Bu dedikoduların en başında ise ''şehrin yüzde 85'inin kadın olduğu'' geliyor. İşte Lviv hakkında merak edilenler

18 Ocak 2018, Perşembe 18:10
A A
ÜÇÜNCÜ KEZ LVİV'DEYİM

ÜÇÜNCÜ KEZ LVİV'DEYİM

Mehmet Nuri TURAN- mehmet.turan@posta.com.tr Lviv ya da Lvov, Ukrayna'nın en batısında, Polonya sınırında yer alan tarih ve kültür dolu bir şehir. Bu sefer turist gibi değil de yerli biri gibi hissetmek için 20 günlük bir gezi programı planladım. 20 gün boyunca Ukrayna'yı trenle gezeceğim. Seyahat planımda beni en çok heyecanlandıran yerdeyim, üçüncü kez Lviv'deyim.  

BİRÇOK ŞEY DEĞİŞMİŞ

BİRÇOK ŞEY DEĞİŞMİŞ

Yıllar önce gerçekleştirdiğim ilk ziyarette aşık olduğum bu güzel şehirde tekrar bulunmak tek kelimeyle 'mutlu' ediyor beni. Birçok şeyin değiştiği, geliştiği ve güzelleştiği Lviv'i size tekrar tanıtmak istiyorum. İstanbul-Lviv yolcuğu 1 saat 45 dakika sürüyor. Türkiye ve Ukrayna arasında 1 saatlik fark var. Onlar bizden 1 saat gerideler. 

PASAPORT ŞARTI KALKTI!

PASAPORT ŞARTI KALKTI!

Ukrayna, bizden vize istemeyen nadide ülkelerden birisi. Ukrayna'ya 1 Haziran 2017 itibariyle pasaport şartı kalktı. Yani pasaportunuz olmadan, kimlik kartınızla da gidebilirsiniz. Bunun için yeni çipli kimlik kartına sahip olmanız gerekiyor. İki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre, Türk ve Ukrayna vatandaşları seyahatlerinde 180 gün içinde toplamda 90 günü aşmamak kaydıyla taraf ülkeye girip çıkabilecek, bu ülkeden transit geçebilecek.

UÇAKTA YİNE KADIN YOLCU YOK!

UÇAKTA YİNE KADIN YOLCU YOK!

Daha önceki seyahatlerimde olduğu gibi yine uçak bir hayli kalabalık. Uçağa biniyorum.Dejavu oluyorum resmen. Üçüncü gidişim ve değişen herhangi bir şey yok! Sağım, solum, yanım, dört tarafım erkek. Uçakta hiç kadın yolcu yok. Sırf merak ettiğimden kalkıp koridorda iki tur atıyorum. Evet, gerçekten uçakta hiç kadın yolcu yok.

PASAPORT İŞKENCESİ DEVAM EDİYOR

PASAPORT İŞKENCESİ DEVAM EDİYOR

Yaklaşık iki saatlik yolculuğun ardından Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havalimanı'na iniyoruz.  Pasaport sırasında polislerde herhangi bir değişiklik yok. Hala suratsız ve kabalar!  Yolculardan bazılarını bir odaya davet ediyorlar. Orada da aynı soruları soruyorlar ve uzun süre bekletiyorlar. Yanınızda özellikle dönüş biletiniz, bir miktar nakit para ve otel rezervasyonunuz olursa iyi olur. Gördüğüm kadarıyla yurt dışına ilk kez çıkanları ayrı bir odaya alıp bekletiyorlar.

HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Havaalanı şehir merkezine oldukça yakın. Sadece 6 km uzaklıkta. Şehir merkezine ulaşmak için, 95 numaralı ve 9 numaralı otobüsü ayrıca 48 numaralı sarı minibüsleri (Marshrutka deniyor) kullanabilirsiniz.

TAKSİLERDE TAKSİMETRE YOK

TAKSİLERDE TAKSİMETRE YOK

Metronun olmadığı şehirde toplu ulaşım otobüs, troleybüs, tramvay ve minibüslerle sağlanıyor. Ulaşım araçlarının ne kadar eski olduğunu görünce çok şaşıracaksınız. Sovyetlerden kalma gibiler. Taksilerde taksimetre yok. O yüzden binmeden önce pazarlık yapmayı unutmayın.

Otobüs bileti 5 grivna (Yaklaşık 1 lira) Troylebüs ve tramvay bileti ise 3 grivna. (1 Türk Lirası yaklaşık 8 grivna yapıyor )

LVİV GÜVENLİ BİR ŞEHİR Mİ?

LVİV GÜVENLİ BİR ŞEHİR Mİ?

Lviv güvenli bir şehir mi diye soran çok kişi oldu. Evet, Lviv oldukça güvenli bir şehir. Çünkü Ukrayna’nın en batısında, Polonya sınırında yer alıyor. Polonya ile arasında sadece 70 km var. Dolayısıyla oldukça güvenli bir şehir. Ülkede sorunun olduğu tek yer Rusya sınırındaki Kharkiv (Kharkov) şehri. Lviv'e gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz.

ASLANLAR ŞEHRİ

ASLANLAR ŞEHRİ

Kente yerel halk Lvov derken Almanlar Lemberg diyor. Lviv aynı zamanda Aslanlar şehri olarak da anılıyor çünkü kentin simgesi aslan. Lviv ayrıca UNESCO dünya kültür mirası listesinde yer alıyor. 

DEDİKODULAR GERÇEK Mİ?

DEDİKODULAR GERÇEK Mİ?

Lviv için söylenen 'bu şehrin yüzde 85'i kadın' dedikodusunu duymayan kalmamıştır. Merakımı gidermek için kendimi dışarı, meydana atıyorum.

Rynok Meydanı çok küçük ama bir o kadar da güzel bir yer. Meydan bir hayli kalabalık. Evet dışarıda gezen kadınlar, erkeklere göre bir hayli fazla.

İŞTE ŞEHİRDEKİ KADIN NÜFUSU

İŞTE ŞEHİRDEKİ KADIN NÜFUSU

2016 sayımına göre şehrin nüfusu 760 025 kişi. Ve en önemli kısım ise erkek ve kadın nüfus oranları. Sayım sonuçlarına göre kadın nüfusu % 51.5 erkek nüfusu ise % 48.5. Yani dedikodular koca bir yalandan ibaret. Hatta bu söylentinin bir de hikayesi var. Rivayete göre şehre fazla turist gelmesi için böyle bir yalan ortaya atılmış. Açık konuşmak gerekirse bu yalan bir hayli işe yaramış görünüyor. Şehre gelen turist sayısı her geçen yıl artıyor.

LVİV'DE GEZİLECEK YERLER

LVİV'DE GEZİLECEK YERLER

Rynok Meydanı'nda akşam saatlerinde sokak müzisyenlerini dinleyerek turlayabilir, canlı müzik yapan bir mekanda vakit geçirebilirsiniz. Şehirde neredeyse her şeyin müzesi var: Cam müzesi, kültür müzesi, mezarlık müzesi, ecza müzesi, sanat müzesi, çikolata müzesi, silah müzesi vs vs..

RYNOK(MARKET) MEYDANI

RYNOK(MARKET) MEYDANI

Rynok Meydanı şehir merkezi ve aynı zamanda tarihi bir bölge. Market Square olarak da bilinen Rynok meydanı şehrin kalbinde yer alıyor. 1998 yılında Unesco Miras Listesine alınan meydanın 16. ve 20. yy'a ait mimarisi içinde keyifli vakit geçirebilir, kafelerinde oturup kahvenizi yudumlayıp çevreyi izleyebilirsiniz.

OPERA BİNASI

OPERA BİNASI

Avrupa'nın en güzel opera binalarından biri olarak adlandırılan Opera Evi adeta şehrin sembolik yapısı gibi. Aynı zamanda şehirde yaşayanların buluşma noktalarından birisi.

Binanın içi görülmeye değer. Eğer şanslı iseniz bir opera ya da gösteriyi çok ucuza izleyebilirsiniz. Özellikle pazar günleri yapılan gösterilere bilet bulmaya çalışın.

POTOCKI SARAYI

POTOCKI SARAYI

Lviv’de gezilecek, görülecek yerlerin başında Potocki Sarayı geliyor. Rönesans ve Barok döneminden eserler görebileğiniz Potocki Sarayı görülmeye değer. İçerisi adeta bir sergi sarayı. Saraya giriş bedeli 20 grivna (yaklaşık 3 TL.) Bunun dışında alt ve üst katlar için ayrı bilet almak zorundasınız.

KÜÇÜK AMA ETKİLEYİCİ BİR ŞAPEL

KÜÇÜK AMA ETKİLEYİCİ BİR ŞAPEL

Chapel of the Boim Family, Rynok Meydanı'na giderken ara bir sokakta kalıyor. Siyah ve benzersiz bir taş cephesi mevcut. Oldukça etkileyici. Şapelin cephesi tamamen Passion ve Aziz Peter ve Paul figürleri içeren taş oymalar kaplıdır. Ziyaret saatleri sabah 09.00 akşam 17.00. Giriş ücreti ise 5 grivna.

SANAT GALERİSİ GİBİ MEZARLIK

SANAT GALERİSİ GİBİ MEZARLIK

Lviv'de gezilecek yerlerin arasında Liçakiv Mezarlığı (Lychakiv) yer alıyor. Liçakiv Mezarlığı, şehir merkezinden yürüme mesafesinde. Eğer yürümek istemezseniz otobüs veya tramvayla da ulaşmak çok kolay.

Ben yürümeyi sevdiğim için yürüdüm. Yaklaşık 20 dakika sonra mezarlığa ulaştım.

Bu mezarlıkta 300 binden fazla kişinin mezarı yer alıyor. Bu kişilerin arasında ünlü yazarlar ve tanınmış kişiler de var. Mezarlık ziyaret saatleri sabah 09.00 akşam 18.00.

GECE TURLARI İLGİ GÖRÜYOR

GECE TURLARI İLGİ GÖRÜYOR

Ayrıca mezarlığa gece turları da düzenleniyor. Gece turlarına bir hayli fazla ilgi var. Mezarlığa giriş ücretli.

Yetişkinler için 30 grivna (4 lira) çocuk ve öğrenciler için ise 20 grivna. 

Süslü ve bir o kadar da güzel mezarlıkları gezerken kendinizi bir sanat galerisi içerisinde gibi hissediyorsunuz.

KIRSAL YAŞAM MÜZESİ

KIRSAL YAŞAM MÜZESİ

Museum of Folk Architecture and Rural Life Kırsal yaşamı anlatan evlerin ve küçük müzelerin yer aldığı bir kültür kompleksi.

Bu evlerinde içerisinde de çok eskiden kullanılmış günlük ev eşyaları yer alıyor. Ayrıca kocaman bir parkın yer aldığı bu alanda uzun uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Yürüyüş meraklıları için güzel bir tercih.

KÜLTÜR TURLARINA KATILABİLİRSİNİZ

KÜLTÜR TURLARINA KATILABİLİRSİNİZ

Eski köy yaşamının anlatıldığı evlere kültür turları da düzenleniyor. Burası sabah 10.00 akşam 18.00 arası açık. Giriş ücreti ise yetişkinler için 30 grivna (4 lira) öğrenciler için 20 grivna.

PARKLAR DİYARI

PARKLAR DİYARI

Lviv şu ana kadar görmüş olduğum en fazla yeşil alana sahip şehirlerden birisi. Her tarafta parklar yer alıyor.

Lviv için park ve yeşillikler içerisine kurulmuş dersem abartmış olmam.

KAYBOLMANIN TADINI ÇIKARIN

KAYBOLMANIN TADINI ÇIKARIN

Old City yani eski tarihi şehrin ara sokaklarında kaybolmayı deneyin. Her yeni bir ara sokak sizi çok güzel ve tarihi evlerin yer aldığı sokaklara çıkaracaktır. Kaybolmaktan korkmayın, kaybolmanın tadını çıkarın.

ESKİ HAVAALANI

ESKİ HAVAALANI

Eğer dönüşte vaktiniz olursa eski havaalanını ziyaret edebilirsiniz. Şu an kullanılmıyor ve oldukça eski bir havaalanı.

GELSİN KALORİLER

GELSİN KALORİLER

Lviv çikolata fabrikası. Gezimde en keyif aldığım yerlerden birisi. Daha içeri adımı atar atmaz muhteşem çikolata kokuları beni benden aldı. Her çeşit çikolatayı deneyebiliyorsunuz. Fiyatları da oldukça uygun. Buradan sevdiklerinize çok güzel hediyelik çikolata alabilirsiniz.

BURAYA GİRMEK İÇİN PAROLA ŞART!

BURAYA GİRMEK İÇİN PAROLA ŞART!

Kryivka adlı restorant mutlaka ziyaret edilmeli. Bu mekanın özelliği Ukrayna milliyetçisi ve Rusya düşmanı bir formata sahip olması. Üniformalı askerler var içeride. Buraya girerken sizden bir parola isteyecekler ve bu parolayı bilmeniz gerekmekte. Parola ise Slava Ukraini. Yani Büyük Ukrayna demek. Mekanın önünde her daim uzun kuyruklar var. İçeride klasik Ukrayna yemekleri var. Yemeklerden Gulaşı deneyebilirsiniz.

LVİV'DE KAÇ GÜN KALMALIYIM?

LVİV'DE KAÇ GÜN KALMALIYIM?

Lviv seyahati için kaç gün yeter derseniz ben en az 3 gün kalın derim. Küçük bir şehir olmasına rağmen görülecek çok yer var. Benim sayamadığım daha birçok yer var. Yürüyerek keşfedebileceğiniz kiliseler, katedraller ve birbirinden güzel büyük parklar var.

LVİV GECE HAYATI

LVİV GECE HAYATI

Açıkçası Lviv'in gece hayatı pek bana göre değil. Bir kere maalesef adımız kötüye çıkmış ve bu durum beni çok üzdü. O yüzden lütfen eğlenmeye gidiyorsanız, bazı sınırları aşmayın. Gittiğim birçok mekanda Türk erkeklerini gruplar halinde gördüm. Eğer farklı bir amaçla geliyorsanız Lviv sizin için yanlış bir tercih! 

FİYATLAR ÇOK UYGUN

FİYATLAR ÇOK UYGUN

Bütün mekanlarda alkol fiyatları çok uygun. Gece kulüplerinde eğlence sabaha kadar devam ediyor. Birçok kesime hitap eden gece kulüpleri var.

KISACA LVİV

KISACA LVİV

Pasaportsuz sadece kimlik kartıyla gidilebiliyor olması büyük bir avantaj. Lviv gerçekten her konuda çok ucuz bir şehir. Ülkenin para biriminin değeri TL karşısında çok düşük.

Uzun uçak yolculuğu sevmeyenler için doğru bir tercih. Değişik lezzetleri tatmanız için çok fazla alternatif var.

Eğer İstanbul'dan gidiyorsanız temiz havası sizi çarpacaktır. Sessizliği, sakinliği ve bir o kadar da huzuru burada bulacaksınız.

YAPMADAN DÖNMEYİN

YAPMADAN DÖNMEYİN

Bol bol yürüyüş yapmadan. Parkın içinden yürüyerek tepeye (High Castle) çıkmadan.

Güzel kahvelerini yudumlamadan. Yakınlardaki şatoları gezmeden. 

Belediye binasının terasına çıkmadan. Magnet almadan. Yerel biralarını, yemeklerini ve lezzetli pastalarını tatmadan.

Kendinizi sokaklara, meydanlara ve parklara atın. Bu şehrin tadını doyasıya çıkarın.