Biyodizelle dünya turu

Biyodizel yakıt kullanarak dünya turu yapmayı planlayan İngiliz mühendis Andy Pag Ankara'ya geldi

28 Ekim 2009, Çarşamba 14:35
A A

Seyahatine 19 Eylül'de İngiltere’den başlayan ve gezisi süresince sadece biyodizel yakıt kullanacağını ifade eden Pag, "Dünyaya zarar vermeden bu tür bir macerayı gerçekleştirmeyi istiyorum" dedi.

Küresel ısınmaya dikkat çekmek ve biyodizel yakıt kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla söz konusunu geziyi gerçekleştirdiğini dile getiren Pag, şunları söyledi: "Gezi için eski bir minibüsü aldım. Aracın içini de yine kullanılmış malzemelerle dekore ettim. Çeşitli cihazları bir araya getirerek araçta atık yağı biyodizel yakıta dönüştüren bir sistemi kurdum.

ROTA İRAN VE PAKİSTAN


Biyodizel yakıtı bulamadığım yerlerde atık yağları alarak bu sistem sayesinde biyodizel yakıta çevireceğim. İstanbul’un ardından Ankara’ya geldim. Gösterilen ilgiden çok memnunum. Buradan İran’a, daha sonra da Pakistan’a gideceğim."

Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği Derneği (ALBİYOBİR) Başkanı Tamer Afacan ise lavabolardan dökülen 1 litre atık yağın, 1 milyon litre içme suyunu kirlettiğini söyledi.

Dernek olarak belediyelerle yaptıkları iş birliği sayesinde atık yağları topladıklarını ifade eden Afacan, Türkiye’nin atık yağların toplanıp yakıta dönüştürülmesi konusunda Avrupa’nın gerisinde olduğunu bildirdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;