'Bizi medya vaizlerinden kurtarın'

Erdoğan, açılım için Diyanet'ten yardım isterken, hedefinde yine medya vardı

'Bizi medya vaizlerinden kurtarın'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açılım süreci için Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan destek istedi, "Kerbela'dan ders çıkarılmazsa, yeni Kerbelalara zemin hazırlanır" dedi. Erdoğan'ın hedefinde yine medya vardı. Başbakan "Medya vaizleri soru işaretlerini daha da artırıyor. Lütfen bizi medya vaizlerinden kurtarın" ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kuruluş yıldönümü ve "2010 Kur'an Yılı" etkinlikleri açılış töreninde konuştu. Erdoğan, dünya da İslam ile terörün eşanlamlı algılandığını ifade ederken, şunları söyledi:

"Bir alan boş bıraktığınızda oraların nasıl doldurulduğunu, kimler tarafından doldurulduğunu acı tecrübelerle gördük, görüyoruz. İslamla, Müslümanla, terörü eş değer görmek art niyettir, kötü niyettir, suizandır, çirkin bir propagandanın neticesidir. Ama bu algıyı pekiştiren, bu algının oluşmasına yol açan hataların yapıldığı da görmezden gelinemeyecek bir gerçektir. Bu hatalar bir alanın boş bırakılmasının, ihmal edilmesinin, buna ehemmiyet gösterilmemesinin neticesidir.

'SORU İŞARETLERİ ÇOĞALIYOR'

Daha önce de ifade ettiğim gibi, gerçek bilim adamlarının, gerçek aydınların, münevverlerin boş bıraktığı alanların, 'medya vaizleri' tarafından doldurulduğunu ve soru işaretlerinin hızla çoğaldığını da müşahede ediyoruz. Ben onun için siz değerli kardeşlerimden, lütfen bizi medya vaizlerinden kurtarın. Bunu istirham ediyorum. Ben açıkçası Türkiye'nin güzide bir kuruluşu olan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sadece ulusal ölçekte değil, küresel ölçekte bir örnek teşkil ettiğine, etmesi gerektiğine inanıyorum. Taraf tutmadan, soru işaretlerini artırmadan, sade bir şekilde, anlaşılır bir şekilde malayani tartışmalara kapılmadan, dosdoğru bir yol tutturduklarını ve bu yolda kararlılıkla ilerlediklerini görüyorum.Radikal İslam değil, ılımlı İslam değil, buna benzer önünde böyle sıfatlar  eklemek suretiyle getirilmiş bir İslam anlayışı değil. Dosdoğru ve sade bir anlayış. "

Demokratik açılım konusunda Diyanet İşleri’nden yardım isteyen Erdoğan, “Kerbela'dan ders çıkarılmazsa, yeni Kerbela’lara zemin hazırlanır" dedi. Erdoğan şöyle konuştu:

 “Sürecin başarıya ulaşmasında, önyargıların kırılmasında, toplumsal hastalıkların şifa bulmasında, diyanet kurumumuz tarihi bir sorumlulukla karşı karşıya. Bu yönde çok ciddi çalışmaların olduğunu biliyorum. Farklı dil ve lehçelerde hutbe, farklı dil ve lehçelerde Kur’an-ı Kerim meali, ilmihal gibi çalışmalar belli bir aşamaya geldi. Bunun ötesinde gönüllere hitap etmek, Gönülleri birbirine ısındırmak, bizi var eden yapı taşlarını, bizi birbirimize bağlayan o sarsılmaz bağları tekrar hatırlatma açısından sizden destek bekliyorum.” 

DHA