Blackwater katillerine ağır hapis!

Irak'ta, 2007 yılında hiçbir gerekçe olmadan kasten ateş açarak sivilleri öldürmekle suçlanan Amerikan özel güvenlik şirketi 'Blackwater'ın 1 çalışanına müebbet, 3'üne de 30'ar yıl hapis cezası verildi

14 Nisan 2015, Salı 09:54
A A

ABD’nin başkenti Washington’daki federal mahkemede görülen davada, yargıç Royce Lamberth, Ekim 2014’te jüri tarafından birinci derecede cinayetten suçlu bulunan Nicholas Slatten’a müebbet hapis cezası verdi.

Yargıç Lamberth, jüri tarafından kasten adam öldürmekten suçlu bulunan diğer üç çalışan Paul Slough, Evan Liberty ve Dustin Heard’ı da 30’ar yıl hapis cezasına çarptırdı.


(Soldan) Dustin Heard, Evan Liberty, Nicholas Slatten ve Paul Slough

Sanık avukatları, cezaların kesinleşmesinin ardından yaptıkları açıklamada, temyize gideceklerini bildirdi.

YOL AÇMAK İÇİN KATLİAM YAPTILAR


Slatten, Slough, Liberty ve Heard, Irak’ın başkenti Bağdat’ta Eylül 2007’de bir Amerikan konvoyuna yol açmak için çevreye ateş açarak 14 sivili öldürdükleri, 12’den fazla da sivili yaraladıkları iddiasıyla yargılanıyordu.

Kanlı olay Irak’ta büyük bir infiale neden olurken, sanık avukatları ise direnişçilerin silahlı saldırısına uğrayan güvenlik şirketinin 4 çalışanının kendilerini savunmak için ateş açtığını iddia ediyordu.Blackwater özel güvenlik şirketi, Amerikan Deniz Kuvvetleri bünyesindeki özel birliklerde görev yapmış Erik Prince tarafından 1997’de kuruldu.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Amerikalı diplomatları korumakla görevlendirilen şirket, 16 Eylül 2007’de, dünya kamuoyunda ABD’ye yönelik öfkenin alevlenmesine yol açan, sivillere silahlı saldırıdan sonra basının gündemine oturdu.

Şirket, bu olaydan sonra adını önce 2009’da "Xe Service", 2010’da da "Academi" olarak değiştirdi.
 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;