Blair savaş için hesap verecek

İngiltere'de Irak Savaşı'na yönelik soruşturma bugün başlıyor. Blair da hesap verecek

Blair savaş için hesap verecek

Oluşturulan soruşturma komisyonu, Irak Savaşı'na gitme kararının nasıl alındığı ve savaş sonrasında ülkenin izlediği politikaları masaya yatıracak. 2001-2009 arası 8 yıllık bir süreyi kapsayacak soruşturma çerçevesinde, dönemin ve hala görevde bulunan bazı istihbarat ve savunma bakanlığı yetkilileri, askeri yetkililer, diplomatlar ve siyasetçiler komisyonun önüne çıkarak, soruları yanıtlayacak. 

Irak savaşı döneminde İngiltere Başbakanı olan Tony Blair de soruları yanıtlayacak kişiler arasında bulunuyor. Blair’in yeni yılda dinlenmesi bekleniyor. Komisyon bugün soruşturmaya ülkenin savaş öncesi izlediği Irak politikasını dinleyerek başlıyor. 

KİMSEYİ AKLAMAYACAKLAR

Komisyonun başkanlığını yürütecek emekli bürokrat Sir John Chilcott’un yapacağı kısa açıklamanın ardından, eski bazı üst düzey yetkililer soruları yanıtlayacak. Chilcott soruşturmayla ilgili dün yaptığı açıklamada, "kimseyi aklamayacaklarını, hata yapıldığını tespit ettikleri an kimseyi eleştirmekten çekinmeyeceklerini" söylemişti. 

Soruları yanıtlayacak önemli isimler arasında Tony Blair’in yanı sıra Irak savaşı kararının alınmasında etkili isimlerden olan, İngiltere'nin o dönemdeki ABD Büyükelçisi Sir Christopher Meyer ve yine İngiltere'nin o dönemdeki BM Büyükelçisi Sir Jeremy Greenstock da bulunuyor. 

GENEL SEÇİM ÖNCESİ AÇIKLANACAK

Aylarca sürmesi beklenen soruşturmayla ilgili raporun, gelecek yıl ülkede yapılacak genel seçimlerden önce açıklanması öngörülmüyor. Bugünkü İngiliz gazeteleri ise Irak savaşı soruşturmasıyla ilgili eleştirilere yer vererek, "soruşturma sonrasında bazı kişiler hakkında ceza davası açılamayacağını" yazdı. Gazeteler ayrıca, soruşturmanın İngiliz askerlerinin savaş sırasında ve sonrasında Iraklı sivillere kötü muamele yaptıkları iddialarını da kapsaması gerektiği yönündeki görüşleri anımsattı.

AA