BM bürosuna kanlı baskın

Afganistan'ın Mezar-ı Şerif kentinde ABD'li bir din adamının Kuran-ı Kerim'i yakmasını protesto için düzenlenen gösteride kan döküldü

02 Nisan 2011, Cumartesi 10:07
A A

BM'nin Afganistan'ın Mezar-ı Şerif kentindeki, Yardım Misyonu (UNAMA) ofisine saldırı oldu, Birleşmiş Milletler'in 8 çalışanı öldü.Amerikalı bir din adamının Kuran-ı Kerim'i yakması nedeniyle düzenlenen ve yaklaşık bin kişinin katıldığı protesto gösterisinin ardından küçük bir grup, Birleşmiş Milletler binasına saldırdı.

İKİ KİŞİNİN BAŞI KESİLDİ

Binaya ilk başta taş fırlatan grup, daha sonra içeri girerek aralarında yabancıların da bulunduğu 8 çalışanı öldürdü. Çalışanlardan ikisinin başlarının kesilerek öldürüldüğü belirtilirken, hayatlarını kaybedenlerin hangi ülkelerden oldukları konusunda bir bilgi verilmedi.

BM Sözcü Yardımcısı Ferhan Hak, UNAMA'nın başı ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Afganistan Özel Temsilcisi Steffan Di Mistura'nın ne olduğunu yerinde görmek için şu an Mezar-ı Şerif'e gitmek üzere yolda olduğunu söyledi.

Mezar-ı Şerif kentinde, ABD'nin Florida eyaletinde 20 Martta Kur'an-ı Kerim'in bir kopyasının yakılmasını protesto edenlerin BM bürosuna yaptığı saldırıda 10 kişinin öldüğü bildirilmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;