BM'den Katar krize ilişkin açıklama

Birleşmiş Milletler, Katar ve bazı Arap ülkeleri arasında yaşanan krizde taraflara "karşılıklı kabul edilebilir çözümler" aramaları çağrısında bulundu

25 Temmuz 2017, Salı 00:02
A A
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın toplantısında, Genel Sekreter Antonio Guterres'in Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin "diyaloğa hazırız" açıklamasını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

"KARŞILIKLI KABUL EDİLEBİLİR ÇÖZÜMLER"


Bu tür açıklamaların tarafların uzlaşı yoluyla farklılıkları çözmeye hazır olduğunu gösterdiğini belirten Haq, "Genel Sekreter, tarafları diyalog kurmaya ve karşılıklı kabul edilebilir çözümler aramaya teşvik ediyor." dedi.


NE OLMUŞTU?


Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, 5 Haziran'da Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn yönetimlerinin Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleriyle başlamıştı.
Katar'a abluka uygulayan 4 ülke, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha yönetimine "Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünün kapatılması, İran ile ilişkilerin kesilmesi ve Al Jazeera televizyonunun kapatılması" gibi şartların bulunduğu 13 maddelik bir talep listesi sunmuş, Katar ise uluslararası hukuka aykırı hiçbir talebin kabul edilmeyeceğini açıklamıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;