Bodrum'da şok tapu operasyonu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, aralarında Tapu Müdürü A.A.'nın da bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı

Bodrum'da şok tapu operasyonu

Tapu işlemlerinde yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı iddialarıyla başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınanların sayısının 30'a kadar çıkabileceği ifade edildi. Operasyonla ilgili çok yönlü soruşturma sürerken, tapu vurgunun tutarının yaklaşık 4 milyon TL olduğu belirtildi.

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Müdürlüğü tarafından, bugün sabaha karşı Bodrum'da şok bir operasyon düzenlendi. Tapu dairesinde evrakta sahtecilik, usulsüzlük ve yolsuzluk yapıldığı iddiaları üzerine başlatılan operasyon kapsamında, Bodrum Tapu Müdürü A.A., 4 tapu memuru, 6 emlakçı ve tapuda aracılık yaptıkları saptanan 9 kişi gözaltına alındı.

VİLLALARA SAHTE TAPU

Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda sahte tapu, noter belgesi, çek, senet, tapu ve kadastro kayıtları, fotokopiler ele geçirildi. Operasyonun, yüz binlerce TL ödeyerek satın aldıkları villa tapularının sahte çıkması üzerine, aralarında ünlü işadamı, sanatçı ve yabancıların da bulunduğu 14 kişinin Bodrum Savcılığı'na yaptığı şikayetle başlatıldığı ifade edildi.

Operasyonun halen devam ettiği, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü'nce akşam saatlerinde resmi açıklama yapılacağı bildirildi.

'PARA ALMADAN İŞ YAPMIYORLAR'

Bu arada, Bodrum'da 26 yıldır emlakçılık yapan Savaş Ergun, gözaltına alınanların toplandığı Gümbet'teki Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği'ne gelerek gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bodrum Tapu Müdürlüğü'nde işlerin kasıtlı olarak yavaşlatıldığını ve memurların para almadan işlem yapmadığını öne süren Ergun, "Bundan 10 yıl önce, işlemler daktiloyla yapılırken 1 günde çıkan tapular, bilgisayarlı ortama geçilmesine rağmen 1 hafta- 10 günde alınamıyordu. Vatandaşlar eğer aracıya veya memura para vermezse günlerce tapu dairesinde sürünüyordu. Para verildiğinde ise tapu 1 saatte çıkıyordu. Bodrum'da tapu almak işkenceye dönüşmüştü. Bu nedenle tapuda yapılan operasyonu Bodrumlu emlakçılar olarak biz zaten bekliyorduk. Çünkü daha önce defalarca şikayetlerde bulunmuştuk. Umarız operasyon iyice detaylandırılır, insanlara zulüm yaşatanlar cezasını bulur" diye konuştu.

Yaşar ANTER / BODRUM (Muğla), (DHA)