Bölünen CHP'ye AKP desteği

İzmir Çiğli'nin CHP'li Belediye Başkanı Ensari Bulut, yakalandığı kansere yenik düşmüştü. Ensari Bulut'un yerine oturacak ismi belirlemek için dün Çiğli Belediye Meclisi olağanüstü toplandı

Salı, 24 Kasım 2009 - 05:00

Bölünen CHP'ye AKP desteği

SÜPRİZ ADAY

CHP, Çiğli Belediye Başkanlığı için Şeref Bektaş’ı, AK Parti de Sıddık Soysal’ı aday göstermişti. Ancak dünkü toplantıda bir sürpriz oldu ve Belediye Meclis’nin bir diğer CHP’li üyesi Metin Solak da aday olduğunu açıkladı. CHP’lilerin tepkisine “Kafama sıkarım yine de adaylıktan vazgeçmem” karşılığını veren Metin Solak adaylıktan vazgeçmedi.

TEBRİK EDİLMEDİ

İlk iki turda hiçbir aday yeterli oyu alamadı. Üçüncü turda AK Parti adayı oylamadan çekildi. Üçüncü tura, CHP adayları Bektaş ve Solak katıldı. AK Partili üyelerin desteğini alan Metin Solak, 16 oyla Çiğli Belediyesi’nin yeni başkanı oldu. CHP İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu, Metin Solak’ı tebrik etmeden salondan ayrıldı. Metin Solak, beş yıl önce Çiğli Belediyesi’ne haciz için gitmiş, merhum Ensari Bulut’un makam koltuğunu ve masasını haczetmişti. 

Can ÖZLÜ/DHA