Bomba yüklü asker kamyonuna polis gözaltısı

Ankara'da dün akşam sivil plakalı bir kamyonu polis durdurdu. TRT-2 bu olayı saniye saniye “Kamyonda 900 adet el bombası bulundu. Bombaların seri numarası kazınmış” diye verdi. Kamyonun TSK tarafından kiralandığı öğrenildi

Bomba yüklü asker kamyonuna polis gözaltısı

E-MAİL YOLUYLA İHBAR

Ankara’da dün saat 16.00’da Emniyet’e e-mail yoluyla “Seferberlik Bölge Komutanlığı’na bomba taşındığı” yönünde bir ihbar geldi. İhbarda “Kirli silahlar, sivil plakalı kamyonla Afyon üzerinden Ankara’ya Seferberlik Bölge Başkanlığı’na taşınıyor. Güneydoğu’da Nevruz’da kullanılacak” şeklinde ifadeler vardı. Bunun üzerine polis, saat 16.00’da kamyonu takibe aldı. İçinde biri astsubay iki asker ve bir sivil şoförün bulunduğu kamyonu Gölbaşı yolunda polis saat 18.00’da durdurdu.

TRT'DE 'KİME AİT' KARMAŞASI

Bu gelişmeler saniye saniye TRT-2’den alt bant olarak kamuoyuna duyuruldu. TRT-2 yaptığı yayında önce kamyonun askere ait olduğunu belirtip “İçinde 900 adet el bombası var. Bombaların seri numaraları kazınmış” diye bilgi verdi. TRT-2, daha sonra kamyonun özel bir şahsa ait olduğunu bildirdi. Ardından haber tekrar değişti, kamyonun askere ait olduğu duyuruldu. Böylesine ciddi bir konuda detaylı bir araştırma yapmadan operasyonun her adımını saniye saniye veren TRT-2’nin haberiyle Türkiye bir süreliğine panik yaşadı.

GÖREV BELGELERİNİ GÖSTERDİLER

Kamyondaki 3 kişi, mühimmatın askere ait olduğunu bildirerek polise görev belgelerini gösterdi. Polis, Çukurambar soruşturmasını yürüten Savcı Mustafa Bilgili’yi haberdar etti. (Çukurambar soruşturması: 19 Aralık 2009’da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın oturduğu sokakta polis, 2 kişiyi gözaltına almıştı. ‘Arınç’a suikast ihbarı üzerine’ yapıldığı söylenen aramada söz konusu iki kişi asker çıkmıştı. İddiaya göre askerlerden biri üzerinde Arınç’ın evinin adresinin yazdığı kağıdı yutmuştu. Bu olay sonrası Ankara Seferberlik Daire Başkanlığı’nda devlet sırlarının bulunduğu kozmik oda savcılar tarafından aranmıştı.)

12 SEVKİYAT DAHA YAPILDI

Savcının talimatı üzerine polis, silah ve mühimmat yüklü kamyonu incelenmek üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne getirdi. Yapılan incelemede mühimmatın Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı’na gittiği ortaya çıktı. Askeri yetkililer güvenlik nedeniyle silah ve mühimmatın sivil plakalı araçlarla taşındığını bildirdi. Ankara’ya benzer şekilde dün 12 sevkiyat yapıldığı bilgisi de verildi. Yetkililer uygulamanın Türk Silahlı Kuvvetleri’nde rutin bir sevkiyat olduğunu belirtti.

RUTİN UYGULAMA

Muğla İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Salih Karataş olaydan kısa süre sonra yaptığı açıklamada “Mühimmatın tamamı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne aittir. Hepsinin sevk belgeleri ve üzerlerinde seri numaraları da vardır” dedi. Ankara Emniyeti’nde de dün akşam hareketli saatler yaşandı. Mühimmatla ilgili Ankara Merkez Komutanlığı’ndan yetkililer Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne geldi. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra kamyonun alınacağı bildirildi. Emniyet çevresinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı görüldü.

'ÖNCEDEN' DUYURUYOR

TRT-2, 22 Şubat’ta Balyoz Darbe Planı operasyonunda emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın gözaltına alındığını açıklamıştı. Bir süre sonra Çetin Doğan “Evimde arama sürüyor. Gözaltına alınmadım” diye açıklama yapmıştı. TRT- 2’nin yaptığı açıklamadan 25 dakika sonra Çetin Doğan gözaltına alındı. 7 Ocak 2009 da TRT- 2, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun evinde arama yapıldığını duyurmuştu. Fakat Sabih Kanadoğlu’nun evi bu açıklamadan 3 saat sonra aranmıştı.

2