Bordo-mavi cami Van'ı karıştırdı

Trabzonlu müteahhit Van'da yaptırdığı minarenin şerefelerini bordo-maviye boyattı

10 Kasım 2009, Salı 18:02
A A

Van'ın Özalp İlçesi'nde yapımına 2008 yılında başlanan Merkez Camii'nin inşaatı, tahahüt edilen tarihe göre 1 haftalık gecikmeyle dün tamamlanarak müftülüğe teslim edildi. Ancak caminin yapımını üstlenen Trabzonlu müteahhit, son iş olarak cami minaresinin 2 şerefesini Trabzonspor'un renkleri olan bordo- maviye boyattı.

İlçe halkı, bugün durumu fark ederek tepkiler göstermeye başladı. Müteahhide kızan ve kutsal mekanın bu tür şeylere alet edilmesine öfkelenen birçok kişi, Müftülüğü telefon yağmuruna tuttu. İlçede giderek büyüyen tartışmaya Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz da müdahil oldu.

Durmaz telefon açarak Müftülük yetkililerini uyardı. Belediye olarak caminin yapımı için gerekli tüm desteği ve katkıyı sunduklarını söyleyen Durmaz, “Ancak görüyoruz ki bazıları bir şekilde olmayacak işlerin peşinden koşuyor. Camiler kutsal yerlerdir. Eğer bu durum düzeltilmezse biz desteğimizi keseriz. Dini kutsal yerlerin bu tür şeylere alet edilmesi doğru değil. Halkımızda bunu doğru bulmuyor” dedi.

MÜFTÜLÜK: BİZ KARIŞAMAYIZ


Özalp Müftülüğü yetkilileri ise konunun kendileri dışında geliştiğini söyleyerek, “Bir art niyetin olduğunu düşünmüyoruz. Neticede bir renge boyanacaktı. Ama bizim istediğimiz dışında olan bir şey. Birçok vatandaş bizi aradı. Durumun bizim dışımızda olduğunu söyledik. Müftülük yapılan camileri teslim alır. İnşaat sürecine karışmaz. Bu yüzden çok fazla bir şey söyleme hakkına sahip değiliz” dedi.

Ferhat ATACAN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;