Borneo'da vahşi yaşam

Borneo'da vahşi yaşam

28 Nisan 2010, Çarşamba 16:22
A A

Doğal ortamda en çok bulunan maymun türü olan macaque maymunları sosyal yaşamları ile dikkat çekiyor. Zaman zaman dikkatsizlikleri yüzünden nehre düşen Borneo'daki uzun kuyruklu Macaque maymunları, timsahlara yem oluyor.

Sadece Borneo Adası'nda bulunan Proboscis maymunları ise yiyecek bulmak için zaman zaman 40 metre genişliğindeki nehri geçmek zorunda kalıyor. 20 metre yükseklikteki ağaçlardan karşı kıyıya yavrularıyla birlikte atlayan maymunları bekleyen en büyük tehlike ise, onların düşmelerini hayal edip pusu kuran timsahlar...

Timsahlara rağmen bu tehlikeli atlayışın tek bir amacı var: Karşı kıyıdaki taze yapraklara kavuşmak. Çünkü Borneo'da yağışlı havalar çok uzun sürmüyor ve yapraklar çok çabuk dökülüyor.

Yeryüzünde 100 ila 200 milyon tür kuşun bulunduğu tahmin ediliyor. Bunların en ilginçleri de doğal ortamda tropikal ormanlarda bulunuyor. Dünyanın üçüncü büyük adası olan Borneo'da iri gözleriyle avını dikkatle izleyen bir gece baykuşu, müsait zamanda hedefe uçuş gerçekleştiriyor.

Borneo'da kuşlar, renkleri ve yapılarıyla adeta güzellik yarışmasını andırıyor.

Kinabalu dağı parkında doğal ortamda bol miktarda sinek-böcekle beslenen bitkiler bulunuyor. İçindeki nektarinle sinekleri kendine çeken Nepenthes rajah, daha sonra üstteki kapağını kapatarak avının geri kaçmasını engelliyor. Küçük fareleri bile sindirebiliyor.

Deniz seviyesinden 4095 metre yüksekliği ile Güney Doğu Asya’nın en yüksek dağı olan Kinabalu dağı Borneo adasının kuzey bölgesinde bulunuyor. Kinabalu dağının arkasından güneşin doğuşu büyük bir şölene dönüşüyor.

1 metreye kadar ulaşabilen çapıyla dünyanın en büyük çiçeği olan Rafflesia, bir mantar şeklinde ağaç köklerinden çıkıyor. Güney doğu asyada son derece nadir bulunan Rafflesia'nın ömrü ise sadece 4,5 gün sürüyor.

Yılın her ayı sıcak olan bölgede sadece yağışlı ve kuru sezon var. Yağışlı sezonda bile sıcaklığın ağır nemin de etkisiyle insana etkisi 45 dereceye kadar ulaşıyor.

Borneo'nun kuzey doğu bölgesinde Malezya’ya ait Sabah Federasyonu’nun Sandakan kenti yakınlarındaki Kinabatangan Nehri, yağmur ormanları yüzünden yılın her günü adeta çamur gibi akıyor.

Mustafa Yalçın - Anadolu Ajansı