Borsa doludizgin, dolar çakıldı

Piyasalarda hareketli saatler yaşanıyor. Borsa 49 bin 266 puana ulaşırken dolar 1.4680 ile son iki ayın en düşük seviyesini gördü

06 Ekim 2009, Salı 15:49
A A

Dün gece ABD'de hizmet sektörünün büyümeye başladığını gösteren ISM endeksinin açıklanması ile başlayan yükseliş bugün tüm dünyaya yayıldı. Avrupa borsalarında yüzde 1'i aşan yükselişler yaşanırken, İMKB'de daha da hızlı bir hareket yaşanıyor.

Sabah açılışın ardından yönünü yukarı çeviren borsa 49 bin 266 puan ile 2009 yılı rekorunu kırdı. Endeks ikinci seansın ortalarına yaklaştığımız şu dönemde ise 49 bin 100-200 bin bandında hareket ediyor. Hisse senetlerindeki ortalama değer artışı da yüzde 2.4 olarak gerçekleşti.

IMF ETKİSİ

Borsadaki hareketi değerlendiren uzmanlar, uluslararası piyasalardaki yükselişin yanında içeride IMF haberleri, Hazine ihaleleri ve faizin seyrine dikkat çekiyor.

Dün Başbakan Erdoğan'ın “IMF ile anlaşmanın yakında bitmesini istiyorum” sözlerinin piyasada olumlu algılandığına işaret eden uzmanlar, piyasanın uzun zamandır beklediği IMF anlaşmasının yakında gelebileceğine yönelik umutların borsayı yükselttiğini belirtiyor.

BANKALARA ALIM GELDİ

Hazine ihalelerine gelen rekor talep ve faizde devam eden düşüş de borsaya olan ilgiyi artırıyor. İhalelerden kalan paranın düşük faizlerin de etkisiyle borsaya yöneldiği ve özelikle banka hisselerine alım geldiği dikkat çekiyor.

İş Bankası C yükselişte başı çekerken hisseler yüzde 5.22 değer kazandı. Onu yine yüzde 5'e yakın değer artışı ile Halk Bankası ve Akbank izliyor.

51 BİNE GİDEBİLİR

Meksa Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Tuncay Turşucu, IMF ile ilgili daha umut verici haber akışının endeksin yükselişinde etkili olduğunu belirtti. Turşucu, endeksin 49 bin direncini zorladığına işaret ederek, bu seviyenin de üzerine çıkılması halinde 51 bin seviyesine kadar çok güçlü bir direnç bulunmadığını kaydetti.

Turşucu, "IMF anlaşması ve düşen faizler hisse senedi piyasasında olumlu bir rüzgarın esmesine neden oldu. Bu rüzgar sürdüğü müddetçe, endeksteki yukarı hareket devam edecektir" dedi.

Ziraat Yatırım'ın raporunda da borsanın 48 bin 976 seviyesi üzerinde tutunması durumunda yükselişin ilk aşamada 49 bin 400, sonrasında ise 49 bin 900 direnç seviyeleri hedefli devam etmesinin bekleneceği belirtildi. Raporda, "Ancak 48 bin 976 seviyesinin altında kalınması durumunda ise tepki satışlarının ivmelenmesi beklenebilir" denildi.

DOLAR VE FAİZ DÜŞÜYOR

Borsadaki yükselişe karşın dolar ve faizdeki düşüş eğilimi devam ediyor. Dolar 1.47 seviyesinin de altına inerek 1.4680 TL'ye kadar geriledi ve son iki ayın en düşük seviyesini gördü. Uzmanlar 1.4680 seviyesinin kısa vadede önemli bir direnç olduğunu ve altına kayılması durumunda satışların artabileceğine dikkat çekti.

Faiz tarafında da rekorlar devam ediyor. Dün tarihinde ilk kez yüzde 8'in altını gören faiz oranları bugün yüzde 7.77'ye kadar geriledi. Faizlerin düşüşünde bugün yapılan Hazine ihalesine gelen rekor talep ve bileşik faizin yüzde 7.72'ye gerilemesi etkili oldu. Hazine, bugün düzenlediği 3 tahvil ihalesinde toplam net 10 milyar 6 milyon lira borçlanırken, söz konusu ihalelere toplam 89 milyar 525 milyon lira tutarında teklif geldi.

Hürriyet

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.