Botla koyun kurtarma operasyonu

Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nde mahsur kalan 3 çoban, 350 koyun, 4 köpek ve bir eşek, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı

Botla koyun kurtarma operasyonu

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde son bir haftadır yaşanan yogun yagışlar nedeniyle yerleşim merkezlerinde işyeri ve evler hasar görürken, kırsal alanda da çok sayıda hayvanın telef oldu.

Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'ne bağlı Korukçu Köyü'nde aşırı yağış nedeniyle oluşan bir adaçıkta, 3 çoban, 350 koyun, 4 köpek ve bir eşek üç gün boyunca mahsur kaldı.

Suyun çekilmesini bekleyen köylüler 3 gün sonra suyun çekilmemesi üzerine sürü sahibi Mustafa Yeyin, kaymakamlık ve sivil savunmaya başvurdu. Sürü sahimi Mustafa Yeyin'in başvurusu üzerine köye gelen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı Su Altı Arama ve Kurtarma Ekibi, sürüyü ve çobanları botlarla kurtardı.

KUZULAR AÇLIKTAN ÖLDÜ
Sürü sahibi Mustafa Yeyin, Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ederek, sürüsünün mahsur kaldığı üç günü uykusuz geçirdiğini belirterek, "Bu koyunlar yağmur altında, soğukta perişan oldu, ikisi öldü. Evde de 150 tane kuzu var, çoğu yeni doğmuş. Onlar da açlıktan perişan oldu, iki kuzum da evde öldü" dedi.