Böyle giderse 2010 arzda rekor kırar

Bu yıl halka arz için 40 ön başvuru aldıklarını söyleyen Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray, “Böyle giderse 2010, borsanın kurulduğu yıldan sonraki en fazla halka arzın yaşandığı yıl olabilir” dedi

Perşembe, 06 Mayıs 2010 - 05:00

Böyle giderse 2010 arzda rekor kırar

40 ÖN BAŞVURU YAPILDI

Haliç Kongre Merkezi’nde yarın başlayacak ‘Halka Arz Seferberliğiİstanbul Zirvesi’ öncesi Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İstanbul Borsası, Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği ve İstanbul Sanayi Odası başkanları, toplanarak seferberliğe tam destek verdi. Toplantıda konuşan SPK Başkanı Vedat Akgiray, “Halka arz için 40 ön başvuru var. Böyle giderse 2010, borsanın kurulduğu yıldan sonraki en fazla halka arzın yaşandığı yıl olabilir” dedi.

PİYASAYI BÜYÜTMELİYİZ

Türkiye’de sermaye piyasalarının gelişmediğini söyleyen Akgiray, “Türkiye’nin milli geliri dünya toplamının yüzde 1.5’ine yakın. Fakat borsanın toplam piyasa değeri dünyadaki borsaların toplam değerinin yüzde 0.4’ü civarında. Devlet olarak bu piyasayı büyütme sorumluluğumuz var. Hisse senedi piyasasını 3 kat büyüttüğümüzde dünya ortalamasını yakalarız. Ama saklanırsak, itici gücü eksiltmiş oluruz. O yüzden kokteyllere gidip, kravat takıp böyle sağa sola gülümsüyoruz” diye konuştu.

ZİRVEYE 514 ŞİRKET KAYIT YAPTIRDI 

İstanbul Borsası Başkanı Hüseyin Erkan, Zirveye 514 şirketin katılacağını bildirdi. Sermayenin tabana yayılabilmesi için herkesin katkısı gerektiğinin altını çizen Erkan, “İlk etapta Marmara’ya önem verdik ancak, seferberlik öyle bir duyuldu ki başka şirketler de kayıt yaptırdı. Bankalar, aracı kuruluşlar, bağımsız denetim şirketleri, danışman firmalar toplantılara katılacak. Halka arz sürecine dahil olan tüm kuruluşların birebir muhatap olabildiği bir ortam yarattık” dedi.

HALKA AÇILMAK KAYITLI EKONOMİYİ TEŞVİK EDER

Toplantıda konuşan Odalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörünün yeni ortaklar, yeni takım arkadaşları aradığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Halka arz seferberliği ile tasarruf sahiplerine yatırım, yatırımcılara güvenli yatırım imkanı sağlanacak. Böylece tasarruf artacak, hem yatırım hem istihdam büyüyecek” dedi. Bu sayede reel sektörün finansman kaynaklarını artıracağını da söyleyen Hisarcıklıoğlu, halka açılmanın kayıtlı ekonomiyi de teşvik edeceğini belirtti.