Böyle kin görülmedi! Ordulu arıcının arılarını telef ettiler!

Aydın’da konaklayan bir grup Ordulu arıcıya ait yüzlerce kovan arı, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce zehirlendi

28 Şubat 2017, Salı 09:55
A A
Aydın’ın Nazilli İlçesi yakınlarındaki kırsal alanda yaşanan olay şöyle gelişti:

Kış döneminde olduğu için arıların bakımını yapıp memleketlerine giden bir grup Ordulu arıcıyı takibe alan kişi ya da kişiler, husumetleri olduğu öğrenilen Ordulu arıcıların kovanlarına zehir döktüler. Çoğunluğu Ordululardan oluşan arıcıların kovanlarında görülen toplu arı ölümlerine haber alan arıcılar memleketlerinden döndüklerinde arıların tamamen telef olduğunu gördü.
 

ZARAR YÜZ BİNLERCE LİRA


Yüzlerce kovan arının kovanlarına zehir verilerek öldüğü belirlenirken, zararın yüz binlerce liraya ulaştığını belirten arıcılar, sağ olan arıların da telef olan kovanlardaki balları yağmalaması nedeniyle  zararın ve zehirden kaynaklı arı ölümlerinin devam ettiğini belirttiler.
 

MEMLEKETE GİTTİKLERİ GECE ARILARI ZEHİRLEMİŞLER

 

Arıları zehirlenen Ordulu arıcılardan Ertuğrul Apan, kimyasal saldırıyı kendilerini tanıyan birinin yapmış olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, "Çevredeki çiftçi ve Aydınlı arıcılarla hiçbir sorunumuz yok. Olay tamamen bizi tanıyan ve bizi bilen biri tarafından gerçekleştirildiğini düşünüyoruz. Önceki hafta arılarımıza kek verdik. Bakımlarını tamamlayıp memleketimiz Ordu’ya gittik. Biz yola çıktığımız gece bazı Orduluların arıları zehirlenmiş. Arılar henüz keki bile yiyememiş. Kovanlarda bir tane sağlam arı kalmamış. Şu anda gerek tarımsal faaliyet gerekse hava muhalefeti nedeniyle herhangi bir arı ölümü yaşanmıyor. Bu tamamen bize karşı kini olan birinin özel olarak uyguladığı bir saldırı. Yani bize olan kinlerini arılara kusmuşlar. Keşke karşımıza çıkıp yapacaklarını bize yapsalardı. Arılardan ne istediler. Anlayamadık" diye konuştu.
 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;