Boynuzlu kuzu doğdu

Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Gönen köyünde bir kuzunun alışık olunmayan şekilde boynuzlarıyla dünyaya gelmesi herkesi şaşırttı

Perşembe, 25 Kasım 2010 - 11:59

Boynuzlu kuzu doğdu

Gönen Köyü Muhtarı Mehmet Ali Gökler, köylerinde istihdam yaratmak için köylülerle örnek bir işbirliği gerçekleştirip, aralarında topladıkları 400 bin lira ile hayvan yetiştiriciliği işine girdiklerini söyledi.

Bir yıl önce başladıkları hayvancılık projesi kapsamında köyün karşı tepesine modern bir ağıl inşa ettiklerini ifade eden Gökler, "Gerek köyde gerekse başka kentler ve yurt dışında yaşayan hemşehrilerimizin güvenini boşa çıkarmayarak, sakız, merinos, tahirova cinsi 400 anaç koyunla başladığımız bu işte bir yıl içinde çok başarılı sonuçlar aldık" dedi.

BEREKETİ SİMGELİYOR

Kuzuların doğmaya devam ettiğini ve şu ana kadar 200’e yakın kuzunun dünyaya geldiğini ifade eden Gökler, şunları kaydetti: "Büyük bir gönül birliği ve heyecan içinde yürüttüğümüz bu projede bir de sürprizle karşılaştık.

Dün diğer kuzulardan yaklaşık iki kat iriliğe sahip bir kuzumuz doğdu ve boynuzlu olarak dünyaya geldi. Bu durumun çok nadir görülen ve halk arasında bereketi simgeleyen bir durum olduğunu öğrendik.

Bu projede doğan ilk ilk kuzumuza ’Bereket’ ismini vermiştik, bu son doğan boynuzlu ve iri erkek kuzuya ise ’Topaç’ adını verdik. Topaç’ın başarıyla yürüyen hayvancılık projemize şans ve bereket getireceğine inanıyoruz."

Beyşehir Tarım İlçe Müdürü Veteriner Hekim Nurettin Karşıyaka ise kuzunun boynuzlu doğmasının normal bir durum olmadığını, bunun bir "anomali" olduğunu belirtti.