Broadcom, Qualcomm’u satın alacak

Çip endüstrisinin önemli isimlerinden biri olan Broadcom, Qualcomm’u satın almak için harekete geçti

08 Kasım 2017, Çarşamba 09:40
A A
Firmadan yapılan açıklamada Qualcomm için 105 milyar dolarlık bir teklifin sunulduğu, ayrıca hali hazırda mevcut olan 25 milyar dolarlık borcun da Broadcom tarafından üstlenileceği belirtildi. Yani kabaca Qualcomm için 130 milyar dolarlık bir teklif sunulmuş durumda.

Aslında Broadcom’un sunduğu teklif ilk bakışta son derece cazip gelebilir. Hatta Dell’in 67 milyar dolar karşılığında EMC’yi satın almasını bile gündemden silecek bir satın alım diyebiliriz. Keza bu teklif teknoloji dünyasındaki taşları da yerinden oynatacaktır. Fakat ortada ufak pürüzler mevcut. Çünkü Qualcomm hissedarları, Broadcom’un bu teklifini fazlasıyla fırsatçı buluyor. Ya da başka bir değişle, Qualcomm’un ucuza el değiştireceğinden yakınıyorlar.


HER BİR HİSSE İÇİN 70 DOLARLIK TEKLİF


Broadcom’un yaptığı açıklamada Qualcomm’un her bir hissesi için 70 dolarlık teklif sunulduğu belirtiliyor. Amerikan yonga seti üreticisinin hisse senetleri şu aralar 70 doların altına inmiş olsa da Apple ile yaşanan sorunlar öncesinde hep 70 doların üzerindeydi. Hatta geçtiğimiz yıllarda Qualcomm hisseleri 80 doları bile aşmıştı.


DEĞERİ 91 MİLYAR DOLAR


Son olarak Qualcomm’un şu anki şirket değerinin 91 milyar dolar olduğunu da belirtelim. Bilindiği üzere Amerikalı şirket hakkında şu anda pek çok dava mevcut. Haliyle bu davalar Qualcomm’un değer kaybetmesine neden oldu. Şunu da belirtmemiz gerekiyor. Broadcom cephesi Qualcomm’u satın almak istese de karşı taraf bu satın alıma pek de sıcak bakmıyor gibi görünüyor.

Galaxy Note 9 hakkındaki ilk detaylar ortaya çıktı!

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;