Broos basına esti gürledi

Trabzonspor Teknik Direktörü Hugo Broos, Belçika'da bir gazeteye verdiği röportajın yalnış tercümesinden dolayı kötü bir hafta sonu geçirdiğini söyledi

16 Kasım 2009, Pazartesi 14:25
A A

Hugo Broos, Belçika'nın yüksek tirajlı gazetelerinden HLN'ye verdiği röportajın ardından yaşanan spekülasyonlarla ilgili olarak Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde bu sabah bir basın toplantısı düzenledi.

Trabzonspor Yönetim Kurulu'nu, yaptığı açıklamaların yalnış tercüme edildiğini ispatlayarak ikna eden Broos, basın toplantısında ise oldukça gergin gözüktü. Toplantı salonuna röportajın yayımlandığı gazetenin Fransızca ve Türkçe çevirileriyle giren Broos, soru kabul etmeyeceği bildirdi.

Broos açıklamasında, "Burada kendimi, adaletsizliklerle, yalanlarla, hakaretlerle, hatalı tercümelerle, anadilim olan Flamanca'ya dair bir bilgi eksikliğiyle ve sarf ettiğim sözlerin bağlamlarından koparılmasıyla karşı karşıya buldum. Bu nedenle şimdi şimdi kendimi tüm bunlara cevap vermekle yükümlü hissediyorum" dedi.

"OYUNCULARIM NAMAZA GİTSİN DİYE ÖZEL PROGRAM HAZIRLIYORUM"

Broos, İslam dinine karşı hiç bir kötü açıklamada bulunmadığını belirterek şunları söyledi: "Söz konusu haberlerde, büyük bir saygı kusuru olarak değerlendirilmeye müsait bir şekilde, İslam dinine ve onun vecibelerine uyum sağlamakta güçlük çektiğim yazıldı.

Fakat işin aslı böyle değildir. Çünkü, ben, oyuncularım cuma günleri dini vecibeleri olan Cuma namazlarını kılabilsinler diye antrenman saatlerini buna göre düzenliyorum."

"EGEMEN'İN AMATÖR OLARAK SİLAHLARLA İLGİLENDİĞİNİ SÖYLEDİM"

Broos açıklamasına şöyle devam etti: "Söz konusu haberlerde ayrıca Trabzonlular'ın silah tutkusu olduğunu söylediğim yazıldı. Ben ise sadece Egemen'in amatör olarak tüfeklerle ilgilendiğini, atış yapmaya veya ava gittiğini söyledim.

Haberin devamında ise Trabzonlular'ın milliyetçi insanlar olduklarını söylediğim yazıldı. Ben ise Trabzonlular'ın ülkelerini seven insanlar olduklarını ve her maçtan önce İstiklal Marşı'nda ve ulusal bayram günlerinde kulübe astıkları Atatürk posterleriyle bunu gösterdiklerini söyledim."

"EŞİM VE JACK'NİN EŞİ AZ DAHA ÖLÜYORDU"

Kulüp yönetiminden kendisini asla istifaya yönelik bir baskı olmadığını da vurgulayan Broos'un açıklaması şöyle devam etti: "Burada, trafikte kendilerine kırmızı ışık yanarken geçen insanlar olduğu, benimle söyleşiyi yapan gazeteci tarafından aktarılan bir hadisedir. Zira kendisi, arabamla birlikte şehir merkezine gittiğimizde böylesi bir olaya tanık olmuştur.

Ayrıca şunu da bilmenizi isterim ki eşim ve kaleci antrenörüm Jacky'nin eşi, geçen hafta kırmızı ışıkta geçen bir sürücü yüzünden belki de ölümleriyle sonuçlanabilecek büyük bir kazayı kılpayı atlattılar."

"BUNDAN SONRA BASINA KONUŞMAYACAĞIM"

Bundan sonra basın mensuplarının sorularına cevap vermemeye çalışacağına da vurgu yapan Broos, açıklamasını şöyle tamamladı: "İçinizden bazıları, verdiğim cevapların ve sarf ettiğim kelimelerin doğru bir şekilde aktarıldığına bundan böyle güven duyamayacağımı bana gösterdi. Ben de bundan böyle sorulara cevap vermemeye, basınla konuşmamaya ve sadece maç sonrası basın toplantılarında maçla ilgili görüş bildirmeye karar vermiş bulunuyorum."

Yunus Emre Sel/DHA

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;