Bu afişe suç duyurusu

AK Parti'nin Antalya Elmalı'daki ilçe binasına asılan Bülent Ecevit'li afiş büyük tepki topladı. AK Parti afişi kaldırma kararı aldı

21 Nisan 2011, Perşembe 12:08
A A

Antalya'nın Elmalı ilçesinde AK Parti ilçe binasına asılan afişte merhum Başbakan Bülent Ecevit’in Bill Clinton ile olan fotoğrafının kullanılması nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

AK Parti Elmalı İlçe Başkanı Ümit Öztekin, tepkilere yol açan seçim afişinin başka bir afişle değiştirileceğini açıkladı.

Afişteki fotoğraflardan birinde, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton koltuğun kenarına 'rahat' bir şekilde oturmuş; Bülent Ecevit ise karşısında ayakta duruyor. Diğer fotoğrafta ise Başbakan Erdoğan, yan yana durduğu Barack Obama'ya hararetli şekilde birşey anlatıyor.  

Antalya’da AK Parti Elmalı İlçe Teşkilatı, merhum Başbakan Bülent Ecevit’in fotoğrafını afiş yaptı. İlçe binasına asılan ve üzerinde ’10 yılda Türkiye’nin itibarını yükselttik’ yazılı afişte Ecevit’in 28 Eylül 1999’da dönemin ABD Başkanı Bill Clinton’la buluşmasında çekilen fotoğrafı ve Başbakan Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ile yanyana çekilmiş fotoğrafı birlikte kullanıldı.

CHP Elmalı eski İlçe Başkanı ve Antalya Milletvekili aday adayı Muhammet Gündüzbey, billboardla ilgili Elmalı Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Billboardları Türkiye Cumhuriyeti’nin manevi şahsına hakaret olarak değerlendiren Gündüzbey, afişin kaldırılmasını ve sorumlular olarak gösterdiği AK Parti Elmalı İlçe Başkanı Ümit Öztekin ve yönetimi hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi.

Söz konusu afişte merhum Başbakan Ecevit’in Türkiye’nin itibarını yerle bir ettiği, son on yılda kaybolan bu itibarı AK Parti iktidarının Türkiye’ye yeniden kazandırdığı mesajı verilmek istendiğini kaydeden Gündüzbey, Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği dilekçede, "Bu yapılan kıyaslama en hafif deyimi ile Sayın Bülent Ecevit’in manevi şahsiyetine yönelik haksız ve saygısız bir saldırı olmaktan öte Türkiye Cumhuriyeti’nin saygınlığını yerle bir eden bir anlayışı sergilemektedir. İşte Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarı bu şekilde kıyaslama yapılmak suretiyle ayaklar altına alınmaktadır. Hiçbir kimse ve kuruluş bu şekilde davranarak Türkiye Cumhuriyeti’ne yıllarca Başbakanlık yapmış bir önemli şahsiyeti küçük düşüremez, düşürmemelidir" ifadelerine yer verdi.

AK Parti Elmalı İlçe Başkanı Öztekin ise Bülent Ecevit’i hedef almadıklarını söyledi. Amaçlarının 2000 yılının Türkiyesi ve 2010 yılının Türkiye’nin dış politikada geldiği noktanın anlaşılması olduğunu kaydeden Öztekin, "Şahısları hedef almadık. Farkı ortaya koyduk" dedi. 12 bin nüfuslu ilçede afiş konusunda herhangi bir tepki almadıklarını kaydeden Öztekin, afişin 25 Nisan’a kadar ilçe binasında asılı kalacağını söyledi. Öztekin, afişin ilçe teşkilatının çalışması olduğunu, AK Parti Genel Merkezi ile ilişkili olmadığını söyledi.

AK PARTİ: AFİŞ DEĞİŞTİRİLECEK

AK Parti Elmalı İlçe Başkanı Ümit Öztekin, merhum Başbakan Bülent Ecevit’in fotoğrafının yer aldığı ve tepkilere yol açan seçim afişinin başka bir afişle değiştirileceğini bildirdi.

Öztekin, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti Elmalı İlçe Başkanlığı binasındaki reklam panosuna asılan afişin, Türkiye’nin 10 yıl önceki, siyasi ve ekonomik durumu ile bugününün mukayeseli anlatılması amacıyla yapılan fotoğraflı bir çalışmadan ibaret olduğunu ifade etti. Fotoğrafların Türkiye’nin 10 yıl öncesi içinde bulunduğu durumla bugünlerde yaşanan gelişmelerin sonucunu açık ve net bir şekilde ortaya koyduğunu savunan Öztekin, şunları kaydetti:

"Reklam panomuzdaki afiş, mukayeseli anlatım çalışmalarımızdan sadece birisi olup, hiçbir kişi ya da kurumu incitmek, rencide etmek kesinlikle amaçlanmamıştır. Merhum Başbakan Sayın Bülent Ecevit’e saygısızlık yapmak gibi bir düşüncemiz asla olamaz. Afişte kullandığımız fotoğraf, 1999-2000 yıllarında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Bülent Ecevit’in ABD Başkanı Bill Clinton karşındaki duruşunu gösteren ve o günlerde kamuoyu tarafından oldukça tartışılan bir tablodur. Fotoğraf doğrudur ve ülkemizin o gün içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi sıkıntının bir belgesidir. Afişin diğer tarafında ise Sayın Başbakanımızın bir fotoğrafı kullanılmıştır. Bu fotoğraf da doğrudur. Her iki fotoğraf da Google’dan alınmıştır. Unutulmamalıdır ki 2002 yılında AK Parti, iktidarı Sayın Ecevit’ten devralmıştır. Türk Milleti, borç para almak için günlerce IMF kapısında beklenildiği günleri unutmamıştır. Amacımız, o günlerde yaşananların hatırlatılması ve ülkemizin dünya ülkeleri nezdinde itibarının yükseldiğinin anlatılmasıdır. Bu doğrultuda kullandığımız afişlere ait tüm sorumluluk Elmalı İlçe Başkanlığımıza ait olup kısa bir süre sonra mukayeseli anlatım çalışmalarımızdan oluşan başka bir afiş ile değiştirilecektir."

DSP DE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

DSP Antalya İl Başkanlığı, AK Parti Elmalı İlçe Teşkilatınca hazırlanan merhum Başbakan Bülent Ecevit’in fotoğrafının da yer aldığı seçim afişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

DSP Antalya İl Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu ve partililer, Antalya Cumhuriyet Savcılığına verdikleri suç duyurusu dilekçesinin ardından adliye binası önünde basın açıklaması yaptı.

Fotoğrafın yer aldığı gazeteyi gösteren Büyüknohutçu, AK Parti Elmalı İlçe Teşkilatınca hazırlanan seçim afişinin, eski genel Başkanları Bülent Ecevit ile DSP’nin manevi şahsiyetini zedelediğini belirtti.

Açıklamasında suç duyurusu dilekçesini de okuyan Büyüknohutçu, afişte Ecevit’in saygın devlet adamlığı duruşunun çarpıtıldığını, Ecevit’in kişiliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin itibarının alenen zedelendiğini belirterek, "Sayın Bülent Ecevit’in resmi kullanılarak ve o dönemde devletimizin itibarsız olduğu kastedilerek açık suç işlenmiştir. Hem merhum Genel Başkanımız Bülent Ecevit’in hem de DSP’nin manevi şahsiyetine kasıtlı olarak saldırılmıştır" dedi.

Büyüknohutçu, AK Parti Elmalı İlçe Başkanı Ümit Öztekin ile ilçe yönetim kurulu üyeleri hakkında Cumhuriyet Savcılığınca yasam işlem başlatılmasını talep etti.

DHA - AA


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;